Turpmāk tajās pašvaldībās, kuru administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrējušies ne vairāk kā 5000 iedzīvotāju, līdzšinējo 13 deputātu vietā būs jāievēl deviņi deputāti.
Likuma grozījumi rosināti, lai nodrošinātu profesionālu un efektīvu pašvaldības iedzīvotāju pārstāvniecību novada domē.
Iepriekš par likumprojektu atbildīgajā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā likumprojekta iesniedzēju vārdā komisijas sekretāre Lolita Čigāne uzsvēra, ka "patlaban lielākajā daļā mazo pašvaldību lēmumu pieņemšana ir apgrūtināta, jo ievēlētie deputāti, kuri kādreiz ieņēmuši deputātu vai priekšsēdētāju amatus bijušajos pagastos, bieži vien nepārstāv visa novada, bet gan tikai sava bijušā pagasta intereses. Tas noved pie tā, ka atšķirīgo viedokļu dēļ ir apgrūtināts domes darbs, jo nav iespējams vienoties par labāko risinājumu visa novada iedzīvotājiem".
Izmaiņas pašvaldību vēlēšanu likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc likuma izsludināšanas un attieksies uz deputātiem, kas tiks ievēlēti 2013.gada pašvaldību vēlēšanās.
Tāpat Saeima ceturtdien pirmajā lasījumā vērtēs likumprojektu, kas paredz grozījumus šajā pašā likumā, nosakot, ka pēc 2017.gada pašvaldību vēlēšanām novada domēs tur, kur iedzīvotāju skaits ir no 5001 līdz 20 000 iedzīvotāju, deputātu skaitu samazinās no 15 uz 11, pašvaldībās, kur ir no 20 001 līdz 50 000 iedzīvotāju, - no 17 uz 13, bet tur, kur iedzīvotāju skaits pārsniedz 50 000, novada domēs ievēlēs nevis 19 deputātus, bet 15. Savukārt mainīt deputātu skaitu republikas pilsētas domē vai Rīgā likumprojekts neparedz, ziņo LETA.
Koalīcijas partneri ir konceptuāli vienojušies, ka deputātu skaits jāsamazina ne tikai mazajās pašvaldībās. Tomēr patlaban joprojām ir domstarpības par to, "kāds izskatīsies šis samazinājums", proti, kāds un kurās pašvaldībās varētu būt deputātu skaits pēc samazinājuma, iepriekš žurnālistiem sacīja Saeimas Reformu partijas (RP) frakcijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis.