Šajā dienā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija Inas Druvietes (Vienotība) vadībā lems par senāta lomu augstskolās un rektora pilnvaru palielināšanu.
Sapulces dalībnieki uzrunās deputātus un aicinās komisijas sēdē lemt pret augstskolu senātu funkciju samazināšanu, kas vājinātu demokrātijas mehānismus augstākās izglītības institūcijās un apdraudētu ne tikai studentu, bet arī augstskolu kopējās intereses, skaidroja LSA.
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija, caurskatot Augstskolu likumu, lēmusi virzīt priekšlikumu par senāta funkciju sašaurināšanu par labu augstskolu rektoru pilnvaru palielināšanai, atņemot senātam vadības institūcijas statusu, uzskata LSA.
LSA prezidents Edvards Ratnieks šo soli skaidroja kā noteiktu augstskolu lobija rezultātu, lai palielinātu autoritārisma iespējas augstākās izglītības institūciju pārvaldībā.
LSA prezidents apgalvoja, ka arī augstskolas iekšienē ir nepieciešams varas dalīšanas princips, kur augstskolas senāts, līdzīgi kā parlaments, pieņem lēmumus, bet to izpilde tiek nodota izpildvarai - rektoram un tā administrācijai.
“Vājinot demokrātiju, tiek pieļauta iespēja pieņemt lēmumus, kas nav nedz studentu, nedz augstskolas kopējās interesēs,” uzsvēra E.Ratnieks.
LSA norādīja, ka, Samazinot senāta pilnvaras, tā kompetencē plānots paturēt tiesības pieņemt studiju un pētniecības darbību reglamentējošos iekšējos normatīvos aktus, noteikt prasības akadēmiskā personāla kvalifikācijai, augstskolas kvalitātes sistēmu un principus, kā arī sniegt atzinumu par iestāžu izveidošanu, reorganizēšanu vai likvidēšanu un piešķir augstskolas goda nosaukumus. Savukārt rektora vienpersoniskā pārziņa tiktu nodotas lemttiesības par augstākās izglītības institūcijas budžetu, studiju maksu apmēriem, finanšu plūsmu u.c, teikts LSA paziņojumā medijiem.