Departamenta speciālisti skaidro, ka pēc ziemas sezonas un laikā, kad strauji paaugstinās vai arī būtiski svārstās brauktuves temperatūra, bedres asfaltbetona segumā var veidoties ļoti strauji - pat dažu stundu laikā. Bīstamas bedres īpaši strauji veidojas uz nolietotām ielu un tiltu brauktuvēm, tostarp arī uz Salu tilta.
Līdz remontdarbu veikšanai un to laikā atsevišķos ielu posmos un uz satiksmes pārvadiem vai tiltiem vairākās vietās ierobežots maksimālais braukšanas ātrums.
Satiksmes departamentā aģentūru LETA informēja, ka ielu un tiltu bedru remonts tiek nodrošināts visu gadu, taču bedru likvidēšanai ielās nepieciešama gaisa temperatūra, kas nav zemāka par plus 5 grādiem, līdz ar to ziemas periodā nekavējoties tiek remontētas tās bedres, kas apdraud satiksmes drošību, prioritāri maģistrālajās ielās un uz tiltiem.
Ņemot vērā to, ka kopējā Rīgas pilsētas pašvaldības ielu tīkla platība ir 9,8 miljoni kvadrātmetru, bedru veidošanās norit straujāk, nekā iespējams nodrošināt ielu apsekošanu un bedru remontu, tāpēc Satiksmes departaments lūdz autovadītājus šajā laikā ievērot drošu distanci un noteiktos atļautā braukšanas ātruma ierobežojumus un būt ļoti uzmanīgiem uz ceļa, lai vajadzības gadījumā spētu izvairīties vai nobremzēt pirms bedres.
Lai operatīvi novērstu avārijas bedres, iedzīvotāji tiek aicināti arī brīvdienās un svētku dienās informēt par bedrēm, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80 003 600 un norādot bedres atrašanās vietu un adresi.
Departaments informāciju par bedrēm apkopo un pārbauda, un, izvērtējot bedru atrašanās vietas nozīmību un bīstamību, nodod to ceļu uzturētājiem, kas nodrošina avārijas bedru remontu.
2012.gadā ielu un tiltu uzturēšanai, tai skaitā bedru remontiem, Rīgas domes budžetā bija paredzēti 9,2 miljoni latu, savukārt 2013.gadā šim mērķim plānoti 9,8 miljoni latu.