"Ņemot vērā ideālos laikapstākļus ražas novākšanai, augusts bija ļoti labs mēnesis. Taču ir radušās problēmas ar graudu elevatoriem, noliktavas nespēj paņemt pretī ražu - viss ir pārpildīts, jo raža nobrieda un kulšana sākās ļoti strauji, turklāt raža ir ļoti bagātīga. Vēl būtu jāvāc, bet šodien un turpmākajās dienās prognozētais lietus ražas novākšanu iepauzēs," sacīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas vadītājs, kooperatīva VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.
Viņš arī atzina, ka cenas joprojām nav pārāk augstas, taču, ņemot vērā ražas apjomus, ienākumi varētu būt labi. "Izšķirošais - cik zemnieks iegūst no hektāra," sacīja Jansons.
Arī kooperatīva Durbes grauds vadītājs Sandris Bēča sacīja, ka problēmas sagādājot noliktavu trūkums, jo visiem ražas padevušās lieliskas un kulšana notika lielos apjomos.
"Ražas lielums ir tiešām ļoti liels, neatceros citu tik bagātīgu gadu. No noliktavām izvest varam tikai trešo daļu no tā, kas katru dienu tiek atvests. Tāpēc esam spiesti šobrīd graudus bērt lielās kaudzēs zem klajas debess. Ja graudi salīs, būs jākaltē. Mūsu pusē nokultas apmēram divas trešdaļas labības. Attiecībā uz graudu kvalitāti jāsaka, ka ziemājiem kvalitāte ir pavāja, kā jau iepriekš prognozējām, taču vasarājiem viss kārtībā," atzina kooperatīva vadītājs.
Kā ziņots, saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta datiem šogad vasaras kvieši sēti 154 811 hektāros, ziemas kvieši - 289 307 hektāros, vasaras rapsis - 20 361 hektārā, ziemas rapsis - 68 137 hektāros, rudzi - 37 225 hektāros, vasaras mieži - 91 382 hektāros, auzas - 51 208 hektāros.
Pateicoties graudaugu platību palielinājumam šajā sezonā, tiek prognozēts liels ziemāju iekūlums - vidēji par 25% no hektāra vairāk nekā pērn. Valstī kopumā vidējās ražas tiek prognozētas labā līmenī - ziemas kvieši 4,3 tonnas no hektāra, kas iesēti aptuveni 290 000 hektāru, rudzi - 3,3 tonnas no hektāra, tritikāle - trīs tonnas no hektāra, ziemas rapsis - 3,1 tonna no hektāra.
Jau vēstīts, ka pērn Latvijā graudu kopražā tika sasniegts visu laiku rekords - 2,2 miljoni tonnu. Tikmēr vidējā iepirkuma cena turpināja pazemināties, un 2014.gadā tā bija 148,06 eiro par tonnu, kas ir zemākā cena pēdējo četru gadu laikā.