Pazīstama ģimene vēlējas ņemt kredītu dārga auto iegādei, un Aleksandrs piekrita būt par galvotāju. No īpašnieka puses tā bija izšķērdīga izvēle - Keramikas bremzes, Bang un Olufsen skaņu sistēma, masāžas krēsli salonā - Audi S8 bija aprīkots pēc speciāla pasūtījuma. Un arī maksāja gluži vai laba dzīvokļa cenā - 115 tūkstošus eiro jeb 80 tūkstošus latu. Taču dīvainas bija arī bankas prasības - kredītu tā deva ar nosacījumu, ja pa vidu būs starpniekfirma. Tika teikts, ka spēkrata īpašniekam pašam būs vieglāk, ja auto iegādi, tā remontus pilnvaros veikt kādai firmai - Zeme auto. Prieki ar eleganto auto ilga vien pusotru gadu. Īpašniece vairs nevarēja kredītu atmaksāt un kādu dienu to no servisa aizveda bez viņas ziņas. Remontdarbnīcā stāstīja, ka salabotais auto nodots firmai Zeme auto.
Aleksandrs sazinājās ar Zeme auto un piedāvāja auto izpirkt. Tomēr firma solīja, ka auto pati pārdos, un kredīts dzēsīsies. Tomēr tā nenotika. Norvik banka pēc gada sūdzēja Aleksandru tiesā. No viņa kā galvotāja par automašīnas neatdoto kredītu prasīja piedzīt nu jau 100 tūkstošs latu. Par to, kur palicis bankā ieķīlātais auto, bankas pārstāvji neziņā raustīja plecus.
"Es uzdevu vienu vienīgu jautājumu – ja jūs zināt, ka mašīna pazudusi, kāpēc jūs neesat rakstījuši iesniegumu policijai , lai izsludinātu mašīnu meklēšanā? Un atbilde , ko es saņēmu no juristiem, visu sakārtoja pa plauktiņiem – banka nav ieinteresēta minētās automašīnas meklēšanā. Un tad es sapratu, ka vienīgais, kur viņi ir ieinteresēti, esmu es, un man pašam būs jānodarbojas ar meklēšanu. Un tad man pamazām pusotra gada laikā izdevās iegūt pilnīgu ainu tam, kā tas tika izdarīts," saka par Audi S8 kredītu galvojušais Aleksandrs Jevsejevs.
Audi ar īpašu aprīkojumu tāpat pazust nevarēja. Aleksandrs no kāda salona Rīgā, uzzināja, ka sporta auto, par kuru viņš galvoja, mierīgi vizinās pa Horvātijas ceļiem, un nesen tam mainīta eļļa. Audi nevarēja izvest no Latvijas, nepārkāpjot likumu, jo komercķīla liedza auto izvest no valsts .
Aleksandrs lūdza palīdzību policijai auto meklēšana. Taču arī nākamo reizi atrada to pats, šoreiz pēc sludinājuma internetā. Audi šoreiz tika tirgots Vācijā par summu, kas nosegtu atlikušo vēl nesamaksāto kredīta daļu.
Norvik banka Aleksandram ilgstoši noliedza, ka būtu ļāvusi izvest automašīnas no Latvijas. Tomēr oficiālai valsts iestādei – Finanšu un kapitāla tirgus komisijai banka mānīties neuzdrošinājās. Tā atklāja, ka pati devusi atļauju Audi realizēt Vācijā, jo pie mums pēc krīzes ātri pārdot lietotu auto esot bijušas grūtības.
Tātad Norvik banka zināja par to, ka automašīnu izved no Latvijas. Vēl vairāk - tā pati tam deva atļauju . Taču pārdošanu nezināmu apstākļu dēļ nekontrolēja.
To apstiprina arī cesijas līgums. Ar to banka 2009.gadā nodod savas prasījuma tiesības firmai Zemes auto. Vienošanās paredz, ka firma Vācijā pārdod Audi S8 un vēl septiņas ekskluzīvas automašīnas, kurām acīmredzot bankā ņemts kredīts un ar kura atmaksu visdrīzāk radušās grūtības . No bankas puses līgumu parakstījuši valdes locekļi – Sergejs Gusarovs un Aldis Upenieks. Banku viņi vairs nevada. Zeme auto pa šo laiku bankrotējusi. Tās vietā dibināta cita - Zemes auto, kurā vienīgā valdes locekle ir iepriekšējā uzņēmuma grāmatvede.
Aleksandra veiktā izmeklēšana rāda, ka banka ar starpniekfirmu ir labi pazīstamas un saistītas. Tās reģistrētas vienā juridiskajā adresē Birznieka–Upīša ielā, to amatpersonas nemitīgi bijušas pilnvarotas darboties otras iestādes vārdā. Arī vēstules, kas sūtītas Zeme Auto, patiesībā nonākušas uz bankas valdes locekļu galda.
Raidījums arī zvanīja uz uzņēmuma norādīto telefona numuru, kur atbildēja, ka tādas firmas vairāk nav, un žurnālisti sazvanījuši Norvik banku. Jautāta, vai banka telefona numuru pārņēmusi, bankas darbiniece atbildēja: "Mēs nepārņēmām, tas sākotnēji bija Norvik banka telefons. Vienkārši caur Zemes auto starpniecību tika ņemti kredīti, tāpēc tika norādīts šis numurs,".
Banka ilggadējo sadarbību ar Zeme auto nenoliedz, tomēr patlaban saites esot sarautas. Firma esot paņēmusi automašīnas, bet naudu nav atdevusi.
"Bankas praksē ir bijuši gadījumi, ka cesionārs (Zemes auto) attiecīgajā cesijas līgumā noteiktajā kārtībā nav atmaksājis bankai līgumā noteikto cesijas maksu un bankai ir nācies pārņemt atpakaļ prasījuma tiesības pret klientu. Tādos gadījumos banka nekādi nevar ietekmēt komercķīlas tiesības realizācijas vēsturi, transportlīdzekļu pārdošanas procesu," Nekā Personīga norādīja Norvik bankā.
Tomēr Aleksandrs bankai netic, tā nav stāstījusi viņam taisnību jau no paša sākuma un slēpusi daudzās vienošanās, kas tai ir bijušas ar starpniekfirmu. Ja banka nav saņēmusi naudu ne par vienu no astoņām dārgajām automašīnām, tās iztrūkums būtu mērāms vismaz ap miljonu, kas nav maza summa arī bankai. Taču policijā pret spēkratu realizētāju Zeme auto banka vērsās tikai pēc tam, kad par iespējamu krāpšanu bija sūdzējies Aleksandrs.
"Domāju, ka tā ir krāpnieciska shēma, kas bijusi iepriekš sagatavota , vienkārši neviens nebija domājis, ka kādam izdosies iegūt dokumentus, kas to pierāda. Ja es nebūtu dabūjis līgumu, tad arī es to nevarētu pierādīt," saka Aleksandrs.
Patlaban viena policijas nodaļa meklē kādreiz lepno automašīnu. Cita pēta, vai firmai bija tiesības Audi izvest no Latvijas. Tikai pēc Rīgas tiesas apgabala virsprokurora Aivara Zgirska norādēm, šī lieta vispār nonākusi pie ekonomisko noziegumu izmeklētājiem. Līdz tam trīs gadus lietai nebija nekāda virzība. Aizdomās turamo tajā joprojām nav, cietušie divi - jau zināmie Aleksandrs un Audi īpašniece.
Vai banka vai starpniekfirma saņemot naudu par ekskluzīvo auto pārdošanu, necenšas nelikumīgi nopelnīt divreiz, naudu piedzenot arī no kredīta galvotāja, šo jautājumu patlaban nepēta neviens. Arī banku uzraugs atbild, ka tas neietilpst tā kompetencē.