Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +14 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 5. jūlijs
Edīte, Esmeralda, Andžejs, Andžs

Deloitte – jaunā Prudentia?

Valdības aprindās turpinās "Prudentia tradīcijas" – aizdomīgas slepenības plīvurs skar faktiski visu, kas saistīts ar Māra Kučinska valdības šā gada februāra lēmumu piesaistīt jaunu konsultantu Nacionālo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējuma izstrādes procesam. Jaunais konsultants ir saistībā ar vairākiem pētījumiem pēdējā laikā minētā vietējiem īpašniekiem piederošā auditorfirma Deloitte Latvia, un arī šoreiz pirmo sadarbības augļu kvalitāte ir apšaubāma.

Savādā aptauja

Šā gada marta sākumā Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzņēmumiem izsūtīja apjomīgu aptaujas lapu, kas saskaņā ar paša VID skaidrojumu bija paredzēta, lai "sniegtu ieskatu par Jūsu kā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTFN) likuma subjekta darbību". 
Daudziem saņēmējiem aptaujas lapa izraisīja neizpratni – un ne tikai tās apjoma un sarežģītības dēļ, bet arī tāpēc, ka daudzi jautājumi acīmredzami īsti neattiecās uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un, pēc visa spriežot, bija vienkārši pārkopēti no kādas citas – banku jomas uzņēmumiem domātas – anketas. 

Cita starpā mazajiem un vidējiem uzņēmumiem tika pat pieprasīts "uzskaitīt zināmās naudas atmazgāšanas tipoloģijas, kā arī sniegt aprakstu tām", aprakstīt, "kādas ir izplatītākās produkta/pakalpojuma izmantošanas iespējas shēmās ar mērķi izvairīties no nodokļu nomaksas vai krāpnieciskā shēmā", un paziņot, "vai uzturiet naudas atmazgāšanas tipoloģiju bibliotēku".

Ļoti īpatna bija VID vadības nostāja, kad šī anketa parādījās medijos. Tā dažādos veidos mēģināja norobežoties no aptaujas anketas un vien skaidroja, ka šīs anketas esot vajadzīgas, "lai sagatavotu Nacionālo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējumu, izstrādātu pasākumu plānu šo risku mazināšanai un sniegtu informāciju Eiropas Padomes atbildīgajai komitejai, kas veic šo risku novērtēšanu Eiropā kopumā".

Taču VID ar šīs konkrētās anketas pasūtīšanu neesot nekāda sakara – dienests darbojoties vien kā tās izplatītājs. "VID ir tās izsūtījis uzraugāmajiem Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma subjektiem. Valsts ieņēmumu dienests nav līguma slēdzējs no valsts puses," skan VID skaidrojums par tā izsūtītajām aptaujas lapām. VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule ignorē jautājumu, vai šo anketu uzskata par kvalitatīvu, adekvātu un piemērotu nosūtīšanai aizpildīšanai mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

Pusslepenais rīkojums

Bet kur tad šī aptaujas lapa radusies? Pēc ilgākas tincināšanas VID vadība atklāj, ka šā gada 14. februārī esot pieņemts Ministru kabineta rīkojums, kas Finanšu ministrijai noteicis izveidot augsta līmeņa projekta vadības grupu šīs pašas ministrijas vadībā. Tieši šai sakarā radīta arī īpatnā aptaujas lapa.

Kā izrādās, runa ir par Ministru kabineta rīkojumu Nr. 93 ar nosaukumu Par Nacionālo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējumu. Taču sabiedrībai šis rīkojums nekādu skaidrību par nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumu nesniedz – četri pirmie rīkojuma punkti ir pasludināti par ierobežotas pieejamības informāciju un līdz ar to no sabiedrības ir slēpti.

Savukārt no tālākajiem valdības daļēji slepenā rīkojuma punktiem izriet, ka jau deviņas dienas pirms rīkojuma pieņemšanas esot notikusi līguma parakstīšana starp Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu un no sabiedrības noslēptu "konsultantu". Šis nezināmā veidā atrastais konsultants ar nezināmu atlīdzību tad arī iecelts par faktiski galveno atbildīgo, izstrādājot Nacionālo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku novērtējumu un pasākumu plānu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku mazināšanai.

Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 26.aprīļa, numurā!

Top komentāri

trusis nejaukais
t
nav saprotams kāpēc noziedzīgu līdzekļu legalizēšana un terorisma finanēšana nav katrs par sevi atsevišķi subjekti bet tik neveikli apvienoti vienā. pārāk klaji redzams nodoms terorisma apkarošanai sniegtās pilnvaras izmantot eknomiskai šantažai.
sēlis
s
Valdība nekaunīgā veidā apzog nodokļu maksātājus, to vajadzētu atcerēties ejot balsot un apķēzījušos koalīciju aizlaist pa skuju taku, neļaujot viņiem klonēties un atkal ielīst Saeimā!
2. komentārs
2
Savāda ir autora pozīcija šajā stāstā. Nevar īsi saprast, kuru pusi viņš pārstāv. Un ir pilnīgi skaidrs, ka viņš nav neitrāls, kā tam pienāktos būt. Pausta ir nepārprotama neapmierinātība ar valdības rīcību, taču ne argumenti, ne motivācija šādai pozai netiek skaidroti. Pausta neapmierinātība, ka valdība atļāvusies rīkojumus paturēt slepenus. Vai tad tas tā nav neizbēgami, ja runa ir par noziedzības apkarošanu?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas