Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +10 °C
Apmācies
Sestdiena, 13. aprīlis
Egils, Egīls, Nauris

Velve piedāvājusi Stradiņa slimnīcai pārņemt jaunbūvējamā korpusa projektēšanu

Būvfirma SIA Velve piedāvājusi Paula Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai (PSKUS) pārņemt jaunbūvējamā korpusa A2 projektēšanu, jo būvnieku ieskatā pasūtītājam pietrūkst nepieciešamās kompetences, aģentūrai LETA sacīja būvfirmas Velve mātesuzņēmuma MN Holding līdzīpašnieks, PSKUS projekta direktors Valdis Koks.

Viņš skaidroja, ka patlaban būvprojekta nepilnības liedz turpināt darbu. Kā galvenās nepilnības Koks minēja inženiertīklu savienojumus, ugunsdzēsības signalizāciju, kas būvniekiem neļauj pabeigt starpsienu būvniecību un pāriet pie citiem darbiem. 

Koks atgādināja, ka slimnīcas pirmo kārtu toreizējie būvnieki projektēja paši, un tur šādu problēmu nebija. "Piedāvājām pārņemt projektēšanu, nodrošinot visu risinājumu izstrādi, jo pasūtītājs patlaban nav spējīgs to nomenedžēt," teica Koks. 

Jautāts, cik ilgā laikā "Velve" varētu pabeigt PSKUS jaunā korpusa būvniecību, ja būvnieks pārņemtu projektēšanu, Koks sacīja, ka tie būt 15 mēneši plus divi mēneši nodošanai ekspluatācijā. 

Savukārt uz PSKUS pārmetumiem par pelējumu pagrabstāvā Koks norādīja, ka visas pelējuma skartās riģipša starpsienas ir demontētas un aizvāktas, bet pagrabā vairākkārt veikti dezinfekcijas pasākumi. Pelējuma skarto konstrukciju demontāža sākta 2022.gada beigās, bet pēdējā dezinfekcija veikta 2024.gada sākumā.

Patlaban "Velve" gaida atkārtotās pārbaudes laboratorijas rezultātus. Tāpat "Velve" gatavojas tuvākajās dienās piesaistīt neatkarīgu ārvalstu ekspertu, lai tas veiktu pārbaudi par pelējuma esamību vai neesamību. 

Jautāts, kā "Velve" rīkosies, ja PSKUS nolems lauzt līgumu ar uzņēmumu, Koks sacīja, ka "Velve" izmantos visas tiesiskās metodes lai to nepieļauta, jo uzņēmuma ieskatā līguma laušana būtu nepamatota un prettiesiska. Patlaban kavēšanās objektā ir tieši tādēļ, ka PSKUS nenodrošina būvprojekta risinājumus, savukārt "Velve" nevar esošo būvprojektu labot, jo labojumus tajā saskaņā ar likumu var veikt tikai projektētājs. 

Koks arī uzsvēra, ka "Velve" no PSKUS neprasa nekādu sadārdzinājuma kompensāciju, izņemot būvlaukuma uzturēšanas izmaksas. Jautāts, kādas sekas varētu atstāt līguma laušana no PSKUS puses, Koks sacīja, ka tie būtu "padsmit miljoni eiro un vēl vismaz gads klāt pie objekta termiņa". 

Jautāts, vai vēl ir plānotas būvnieku sarunas ar PSKUS vadību, Koks sacīja, ka patlaban nav saprotams, ko domā pasūtītājs, bet "pie lēmumiem tiek cilvēki, kuriem nav saprašanas, ko viņi dara". 

Patlaban objektā "Velve" ir pabeigusi iekšdarbus, sagatavojot riģipša darbus līdz noslēdzošajai fāzei, turpinās fasāžu dekoratīvā apdare. Tāpat notiek operāciju zāles iekārtu piegāde, kuras jau ir piegādātas par 0,5 miljoniem eiro. 

Savukārt PSKUS pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis aģentūrai LETA sacīja, ka vienīgais risinājums ir pilnībā demontēt pagrabu līdz sienām un tad to būvēt no jauna. Arī PSKUS gaida "BIOR" laboratorijas atzinumu un pasūtīs ārvalstu ekspertīzi. 

Tāpat Vidzis sacīja, ka ar pārmetumiem par būvprojekta nepilnībām PSKUS cīnās jau ilgi. Vidzis uzsvēra, ka būvniekiem bijušas visas iespējas caurskatīt būvprojektu un novērst nepilnības, ja tādas atklātos. 

Jautāts, vai PSKUS lauzīs līgumu ar "Velvi", Vidzis sacīja, ka līguma termiņš beidzas šī gada martā, un vēl neesot izlemts, vai to lauzīs priekšlaicīgi, taču šāda konstrukcijā Vidzis nesaskata iespēju līgumu pagarināt. 

Vidzis norādīja, ka "Velve" nevar iesniegt apliecinājumu, ka spēj strādāt ātrāk. Patlaban objektā strādā ap 100 cilvēkiem, taču būtu nepieciešami 200-250. Vidzis sacīja, ka šādu strādnieku skaitu "Velve" sola tikai tad, ja pārņems projektēšanu un pagarinās līgumu. 

Jautāts par iespējamo sadārdzinājumu un termiņa pagarinājumu līguma laušanas vai nepagarināšanas gadījumā, Vidzis atbildēja, ka arī ar "Velvi" būtu bijis gan sadārdzinājums, gan termiņa pagarinājums. Vidzis pieļāva, ka jaunā iepirkumā varētu uzvarēt būvnieks, kas darbus varētu pabeigt ātrāk, jo ar šī brīža "Velves" kapacitāti korpusa pabeigšanai varētu būt vajadzīgi trīs gadi.

Tāpat Vidzis atzina, ka pagājušajā nedēļā, tiekoties ar "Velves" vadību, nav nonākts pie kopsaucēja. Jautāts, vai būs vēl tikšanās, Vidzis sacīja, ka grūti iztēloties scenāriju, kā tas būtu iespējams. "Jāsaprot, vai šāda tikšanās var būt produktīva un cik laika tai veltīt. Patlaban PSKUS tikai prasa pildīt līguma saistības, bet "Velve" tās nepilda," teica Vidzis. 

Jau ziņots, ka PSKUS aicina SIA "Velve" pildīt līgumsaistības, veicot pelējuma skartā pagrabstāva demontāžu, kā arī apmaksāt līgumsodu.

"Velvei" adresētajā vēstulē Stradiņa slimnīca norāda, ka būvnieks līdz šim nav izpildījis 2020.gada 27.augustā noslēgtajā būvniecības līgumā minētos darbu izpildes nosacījumus, kā arī tiek būtiski kavēti plānotie būvdarbu izpildes termiņi un naudas plūsma. Tā rezultātā iestājies Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļu neapguves risks. Tāpat konstatēta neatbilstoša būvdarbu izpildes kvalitāte - piemēram, gandrīz 8000 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā nav novērsts pelējums - un ikdienas būvniecības procesa norise, kā arī darbu progress neatbilst tam, par kādu abas puses vienojušās.

Slimnīca akcentē, ka tās jaunbūvējamā korpusa A2 pagrabstāvā atklāts pelējums būvnieka nolaidības dēļ. Pelējuma klātbūtne ir kategoriski nepieļaujama telpās, kurās paredzēts uzturēties pacientiem un ārstniecības personālam. Saskaņā ar projektu teju 8000 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā paredzēts izvietot operāciju bloku, kam ir īpaši augstas drošības prasības.

Lai gan ēkas būvnieks "Velve" vairākkārt īstenojis pasākumu pelējuma likvidēšanai pagrabstāvā, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" jaunākais 8.janvārī veiktās testēšanas pārskats liecina, ka pelējums pagrabstāvā joprojām nav novērsts un šobrīd parādās arī augšējos objekta stāvos, norāda PSKUS.

"Pašlaik cīnāmies ar virkni problēmu, ko izraisījusi būvnieka nespēja pienācīgi veikt tam uzticētos un līgumā noteiktos uzdevumus, un tas ir mūsu pienākums - pieprasīt no SIA "Velve" atbildību par savas neizdarības sekām. Pretējā gadījumā tas var maksāt mūsu nākotnes pacientu dzīvības un medicīnas personāla veselību. Pelējuma klātbūtne ir bīstama jebkāda veida telpās, nerunājot jau par ārstniecības vai operācijas bloka telpām," uzsver Vidzis.

Viņš norāda, ka ēkai jābūt ne tikai tehniski gatavai, bet arī kvalitatīvai un drošai, jo pacientu un slimnīcas medicīnas personāla drošība un veselība ir pirmajā vietā.

Slimnīcā norāda, ka pelējuma riski identificēti vairākkārt, un jau 2021.gada 26.oktobra būvsapulču protokolā norādīts, ka pagrabstāvā jaunizbūvētās ģipškartona starpsienas uzsūc mitrumu no nokrišņiem, kā rezultātā var attīstīties pelējums. Neskatoties uz būvuzraudzības rekomendācijām būvniekam un ierakstiem, ko būvuzraudzība 2022.gada 21.februārī veikusi elektroniskajā kvalitātes kontroles sistēmā, būvnieks tos nav ievērojis. Jau toreiz tika noteikts, ka būvniekam strikti jāievēro sausās būves sistēmas rekomendācijas un norādījumi, kā arī jāizvairās no šokveida temperatūras paaugstināšanās telpā un jānodrošina ēkas slēgta norobežojošā konstrukcija, aizsardzība pret lietu un nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem, nepieciešamības gadījumā izmantojot pagaidu risinājumus.

To apliecinājis arī 2022.gada 20.aprīļa defektu akts, kurā minēts, ka komisija, veicot apsekošanu, konstatējusi ģipškartona sienu profilu koroziju un pelējumu, ūdeni ģipškartona starpsienās un ģipškartonu loksnēs, norāda slimnīcā.

Slimnīca uzsver, ka laikposmā no 2021.gada 26.oktobra līdz pat šim brīdim būvē sistemātiski ir konstatēts pelējums, vairākkārt atsevišķās būves zonās noņemti paraugi, saņemtas apstiprinošas analīzes par pelējuma statusu. SIA "Velve" īstenotie pasākumi pelējuma likvidācijai, tostarp pelējuma nomazgāšana, kas vizuāli rada iespaidu, ka pelējums iznīdēts, nav vainagojušies rezultātiem. To apliecinājuši arī pēdējie "BIOR" testēšanas pārskati - pelējums ir klātesošs jaunbūvē, tas attīstās, turklāt minēto apstākli pastiprina arī tas, ka objektā netiek uzturēts atbilstošs mikroklimats.

Saskaņā ar noslēgto būvniecības līgumu PSKUS vēstulē pieprasījusi SIA "Velve" pilnībā demontēt jaunbūves pagrabstāva iekšējās konstrukcijas un līdz šā gada 26.janvārim iesniegt dokumentus un informāciju, kas apliecinātu būvnieka spēju īstenot darbus pagrabstāva iekšējo konstrukciju un inženierkomunikāciju pilna apjoma demontāžai, būvdarbu plānu, būvdarbu veicēju skaitu, plānoto pasākumu plānu un tehnisko līdzekļu skaitu būves mikroklimata uzturēšanai un pelējuma novēršanai. Tāpat slimnīca aicina iesniegt praktiski realizējamu laika plānu būvdarbu pabeigšanai un objekta nodošanai ekspluatācijā, darbu izpildes plānu pa nedēļām, apliecinājumu par resursu pietiekamību darbu izpildei, piesaistāmo apakšuzņēmēju sarakstu, noslēgto līgumu ar apakšuzņēmējiem kopijas, kā arī apliecinājumu par finanšu resursu pieejamību sekmīgai projekta turpināšanai.

Papildus minētajām prasībām PSKUS būvniekam nosūtījusi arī vēstuli, kurā, balstoties uz savstarpēji noslēgto būvlīgumu, informē būvnieku par līgumsoda piedziņu par darbu kavējumu 448 733,99 eiro apmērā, kas tiks ieturēts no SIA "Velve" kārtējās ikmēneša būvdarbu izpildes samaksas.

A2 ēkā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centru, operāciju bloku, Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļu, Dzemdību nodaļu, Ķiruģijas nodaļu, Uroloģijas nodaļu, Neiroloģijas nodaļu, tajā skaitā insulta vienību, Neiroķirurģijas nodaļu, Jaundzimušo intensīvās terapijas un aprūpes nodaļu, Ginekoloģijas nodaļu, Otorinolaringoloģijas nodaļu, Ambulatorās ķirurģijas centru (dienas stacionāru), Sievietes un bērna veselības klīnikas ambulatoro daļu, Diagnostiskās radioloģijas institūtu un Mutes, sejas un žokļa ķirurģijas nodaļu. Minētie profili un nodaļas un to ārstniecības un aprūpes personāls padziļināti un vairākās iterācijās sadarbībā ar ārvalstu ekspertiem tika iesaistīti telpu plānošanā, to funkcionālā un telpiskā izvietojuma un pakalpojumu sniegšanas apjomu noteikšanā, kā arī plānoto struktūrvienību izvietojuma izvērtēšanā.

SIA "Velve" valdes loceklis Jānis Lapiņš aģentūru LETA informēja, ka šobrīd pagrabstāvā ir demontētas bojātās daļas, kopā ar "BIOR" ir veikti dezinfekcijas pasākumi un pelējuma klātbūtne ir gandrīz novērsta - pēdējās pārbaudes laikā, ņemot paraugus dažādās pagraba zonās, lai pārliecinātos par pelējuma sporu klātbūtnes neesamību, lokāli dažviet tās vēl ir atrastas, taču kopā ar "BIOR" ekspertiem tiek monitorēta situācija un darīts viss iespējamais, lai no tām atbrīvotos. 

Lapiņš apliecināja, ka "Velve" ļoti labi apzinās šīs ēkas nozīmību un prasības attiecībā pret jaunbūves sterilumu. "Sabiedrība var būt pārliecināta, ka tiks darīts viss nepieciešamais, lai situāciju atrisinātu, vērstu par labu. Kā galējais variants netiek izslēgta arī pārējo konstrukciju daļēja demontāža, ja tas būs nepieciešams. Taču šobrīd par šādiem kardināliem mēriem vēl ir pāragri spriest, pirms nav veikti visi citi pasākumi, turklāt šis šobrīd vēl ir būvobjekts," pauda Lapiņš.

Savukārt atbildot uz jautājumu par līgumsodu, Lapiņš norādīja, ka šī vēstule uzņēmumā tika saņemta tikai pirms trim dienām, bet "Velve" nepiekrīt līgumsodam.

LETA jau rakstīja, ka pērnā gada rudenī bažās par risku zaudēt Eiropas Savienības finansējumu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kuras galvenie uzdevumi ir veikt ārēju būvniecības auditu un nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaiste minētā projekta sekmīgai realizācijai.

Novembrī būvkompānija "Velve" pabeidza slimnīcas A2 ēkas fasādes darbus, līdz ar to jaunbūvei ir aizvērta fasāde, lai pasargātu to no laika apstākļu nelabvēlīgas ietekmes. Tomēr mēneša beigās slimnīcas jaunā A2 ēkas pagrabstāvā nepareizas būvdarbu secības dēļ tika atklāts pelējums. Pelējuma sporu klātbūtne ir ļoti nopietns apdraudējums nākotnes slimnīcai un tās pacientu drošībai, jo projekts paredz, ka pagrabstāva zonā tiek izvietoti jaunizveidotais operāciju bloks un Neatliekamās medicīnas centrs, kas nozīmē, ka pelējuma sporu klātbūtne nav pieļaujama nekādā gadījumā.

Pēc būvuzņēmēja pagrabstāva telpu tīrīšanas darbu pabeigšanas pagrabstāvā, PSKUS piesaistīja starp pusēm saskaņotus neatkarīgos ekspertus gan no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), gan Valsts zinātniskā institūta "BIOR" laboratorijas, kas veiks papildus pārbaudes, lai noteiktu, vai minētajā zonā darbus var droši turpināt un pelējums pilnībā likvidēts.

Šī gada janvārī slimnīca paziņoja, ka varētu lauzt līgumu ar SIA "Velve", būvniekam kavējot darbu izpildes termiņu un nespējot sniegt uzticamus pierādījumus par spējām īstenot būvniecības līgumu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas