To, ka vidējā darba samaksa aug, atzīst arī kompānijas, kas nodarbojas ar Latvijas darba tirgus pētījumiem. Tomēr atkarībā no pētījumos iekļauto subjektu loka atšķiras arī aprēķinātais vidējais darba samaksas pieauguma temps. Komentējot pēdējā gada algu izmaiņas, Korn Ferry Hey Group vadītāja Latvijā Līga Rode stāsta, ka viņas kompānijas monitorētajos uzņēmumos pēdējā gada laikā vidējā darba samaksa pieaugusi apmēram par 5,5%. Tomēr vienlaikus viņa piebilst, ka darba samaksas pieauguma mediāna ir 3,5% līmenī. "Tas nozīmē, ka lielākā daļa uzņēmumu algas palielina nedaudz, tomēr atsevišķās kompānijās ir vērojams visai straujš darba samaksas kāpums un parādās tādi skaitļi kā 10 vai 15%," situāciju raksturo Rode.
Kompānijas Fontes Vadības konsultācijas Pētījumu grupas vadītāja Anta Praņēviča atzīst, ka pašreizējais darba samaksas pieaugums valstī ir vairāku faktoru kombinācija. Daļa uzņēmumu var atļauties maksāt lielākas algas. Tas tāpēc, ka aug daudzi ekonomiskie faktori, un tas nozīmē, ka labāk iet arī uzņēmumiem un tie dalās ar darbiniekiem. Savukārt citi labvēlīgo situāciju izmanto, lai paaugstinātu produktivitāti, ieviešot jaunas tehnoloģijas, apmācot savus darbiniekus (tā padarot viņus vērtīgākus) un arī maksājot viņiem augstākas algas. "Taču blakus tam redzam, ka pašreiz straujāk aug tieši konkurence par darbiniekiem, kas rada spiedienu uz darba algām. Darbinieku trūkumu rada ne tikai jaunu darba vietu rašanās, bet arī demogrāfiskā situācija – darba tirgū ienāk mazāk darbinieku, un ir sajūtams 90. gadu dzimstības kritums, emigrācijas rādītāji aizvien ir augstāki par imigrācijas rādītājiem," skaidro Fontes pārstāve.
Viņa piebilst, ka šogad pēc Fontes Vispārējā atalgojuma pētījuma datiem mēneša pamatalga Latvijā pieaugusi vidēji par 6,3%, turklāt šo pieaugumu sajutuši gandrīz 70% darbinieku. Gada kopējā alga (ieskaitot prēmijas un piemaksas) pieaugusi par 7,9%. Ja ekonomika ieņems tai šobrīd prognozēto virzienu – iekšzemes kopprodukts turpinās augt, un bezdarbs turpinās samazināties –, nav iemesla domāt, ka nākamgad atalgojuma pieaugums būs zemāks nekā šajā gadā, uzskata Praņēviča.
Darba ņēmējiem optimistiskas prognozes pauž arī SEB banka. "Bāzes scenārijā šogad un tuvākajos divos gados prognozēts vidējās algas kāpums attiecīgi par 6,5%, 7,3% un 6,5%. Optimistiskais scenārijs savukārt paredz attiecīgi 7,6%, 8,3% un 7,2% vērtu algu pieaugumu. Patlaban vērojamās tendences darba samaksas jomā pārliecinoši virzās optimistiskā scenārija virzienā," teic SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 28.septembra, numurā!
Eva
Lana
Kira