Anda no Aizkraukles ar ziediem tirgojas Rīgas Centrāltirgū un atzīst, ka šis rūpals aktuāls tieši uz svētku laiku, jo ikdienā ģimenes saimniecībā tiek audzēti dārzeņi. Pie pārdevējas var iegādāties margrietiņu, rudzupuķu pušķus, vārpu saišķīšus, lupīnas, magones, peonijas, studentu neļķes, ozolzaru pušķus un dažādu ziedu pušķus, kādus parasti iedomājamies kā klasiskas jāņuzāles. Nelieli margrietiņu pušķi maksā no viena līdz diviem eiro, rudzupuķes un studentu neļķes - divus eiro. Anda stāsta, ka peonijas un studentu neļķes izaug dārzā pie mājas, bet savvaļas ziedus viņa salasa saimniecības pļavā. Rudzupuķes - pie kaimiņiem.
Svētku laikam ar viņu sarūpētajiem ziediem pietiekot. Savvaļas ziedus cilvēki gribot pirkt, jau gatavojoties svētkiem, noiets esot labs. Pircēji esot dažādi - jaunieši pērkot vairākus pušķus uzreiz, pensionāri izvēloties vienu margrietiņu pušķīti. Ārzemniekiem patīkot rudzupuķes un magones - jo krāsaināk, jo labāk. Anda pin arī vainadziņus - dažādu ziedu vainags meitenei maksā no pieciem eiro, Jāņa ozollapu vainags pat līdz desmit eiro. Gribētāju esot daudz, tāpēc pārdevēja pieņem pasūtījumus - var sarunāt, kādus ziedus vainagā gribēs un kurā datumā vajag gatavu. Līgo dienā ātri izpērkot arī gatavos vainagus. Peļņa esot laba - ap svētku laiku par jāņuzālēm iespējams ietirgot aptuveni tūkstoti eiro, cerības uz ienākumiem liek arī Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā, kad kolektīviem vajadzēšot pušķus un vanadziņus.
Kristīne un Raimonds no Pierīgas, līdzīgi kā Anda, tirgojas ar dažādiem pļavu ziediem, cenas aptuveni ir līdzīgas, bet stends lielāks. Pārdevēji saka - cenas līdzīgas konkurences dēļ, neesot vērts likt augstākas arī tad, ja pušķis kuplāks. Taču glītāki ziedi vairāk piesaistot pircējus. Viņi ziedus lasa paši, dodoties uz tuvējām pļavām, kā arī par nelielu naudu iepērk no citiem lasītājiem, jo Jāņu laikā liels pieprasījums.
Visu rakstu lasiet piektdienas, 19.jūnija, avīzē Diena!