Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs sarunā ar Dienu atzina, ka vairākas ASV augstu amatpersonu vizītes Baltijas reģionā pēdējā laikā skaidri apliecinājušas – ASV savus sabiedrotos atbalsta un atbalstīs, un NATO piektais pants nav diskutējams. Pensa viesošanās Tallinā arī mazinājusi šaubas par ASV attieksmi pret savām saistībām.
"Ar šo vizīti ASV administrācija kārtējo reizi apliecina, ka ASV ārpolitikas un drošības politikas kurss šajā reģionā paliek nemainīgs pretēji atsevišķu analītiķu izteiktajām bažām," vērtēja ministrs, norādot, "šī vizīte vēlreiz sūta skaidru, nomierinošu signālu tiem, kam bija satraukums. Sūta skaidru signālu arī mūsu Austrumu kaimiņiem par to, kas ir ASV ārējā un drošības politika. Šī vizīte ir visskaidrākais signāls un apliecinājums tam, ka saistībā ar drošības jautājumiem mūsu attiecības paliek nemainīgas. Taisni otrādi – tās sāk attīstīties."
Savukārt Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Diāna Potjomkina Dienai atzina, ka Penss "pilnīgi noteikti pateica to, ko gribēja dzirdēt Baltijas valstu sabiedrotie". Taču cits jautājums – vai līdzīgās domās ir arī Tramps, ņemot vērā viņa daudz draudzīgāko attieksmi pret Krieviju. "Pārī Penss – Tramps Penss ir "labais policists". Viņam ir labākas attiecības ar republikāņiem un daudz klasiskāka nostāja arī ārpolitikā, viņš ir daudz stingrāks savā attieksmē pret Krieviju. Tramps šajā ziņā ir visnotaļ neprognozējams. Var teikt, ka viņa kartē Baltijas valstis nav tikpat spilgti iezīmētas [kā Pensam]," uzsvēra eksperte. Vienlaikus var redzēt, ka Trampa entuziasms attiecībās ar Krieviju mazinās, lai arī tas drīzāk notiek ārējā spiediena rezultātā.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 1. augusta, avīzē Diena!
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis