Latvijā nozares pārstāvji plāno protesta akciju pie Saeimas, Lietuvā protestētāji pulcēsies pie valdības nama, bet Igaunijā protesta akcija notiks visos restorānos.
"Mums visiem protesta akcija notiks vienlaikus," norādīja Šiškauskiene, kas organizē protesta akciju Lietuvā.
Šiškauskiene teica, ka nozares pārstāvjiem Viļņā paredzēta tikšanās ar valdības pārstāvjiem. Visos Lietuvas restorānos un kafejnīcās vienlaikus tiks atskaņots audiovizuāls vēstījums par esošo situāciju.
Jau ziņots, ka Latvijas viesmīlības nozares pārstāvji protestā pie Saeimas plāno lūgt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem noteikt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmi 12% apmērā. Plānots, ka protestā piedalīsies Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas, Latvijas Restorānu biedrības, Latvijas Bāru asociācijas, Latvijas Bārmeņu federācijas un Latvijas Vīnziņu asociācijas pārstāvji un biedri, kā arī citi nozares atbalstītāji.
Igaunijā visos restorānos, kafejnīcās un viesu izmitināšanas vietās 31.oktobrī no plkst.12.30 līdz plkst.12.40 neapkalpos klientus, lai pievērstu uzmanību valdības nodokļu politikai, paziņoja Igaunijas Viesnīcu un restorānu asociācija.
"Mēs nevaram klusēt un piekrist, ka Igaunijas iedzīvotājiem ir jāmaksā vairāk nodokļos nekā citiem Eiropas iedzīvotājiem, un atpūtas iespējas lielākajai daļai kļūst par dārgu. Mēs nevaram stāvēt malā un skatīties, kā valsts tā vietā, lai palielinātu eksportu un veicinātu uzņēmējdarbību, tikai paaugstina nodokļus, nevis veicina ekonomikas atveseļošanos," sacīja Igaunijas Viesnīcu un restorānu asociācijas vadītāja Killu Maidla, piebilstot, ka šī ir pirmā nozares protesta akcija valstī.
Turklāt akcijas mērķis ir uzsvērt, ka Igaunijas tūrisms vēl nav atguvies no krīzēm un valsts, pasliktinot nodokļu vidi, zaudē tūrisma ieņēmumus, ļaujot tiem nonākt citu valstu kasēs.
Lietuvā nolemts, ka tāda veida protests pārāk ietekmētu ēdināšanas uzņēmumus, kas arī bez tā cīnās par izdzīvošanu.
"Un jā, patēriņš ir ļoti krities, un, ja jūs viņus nobiedējat un slēdzat [protesta laikā - BNS], tad cilvēki var uzreiz bankrotēt. Situācija ir tik slikta, ka jūs pat nevarat iedomāties," teica Šiškauskiene.
Pēc Valsts datu aģentūras datiem, Lietuvā restorānu, kafejnīcu un citu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu apgrozījums janvārī-augustā sasniedza 1,056 miljardus eiro (bez PVN), kas ir par 7,3% mazāk nekā pērn.
No šī gada janvāra Lietuvā ēdināšanas iestādēm atkal tiek piemērota PVN standarta likme 21%. No 2021.gada jūlija bija spēkā 9% PVN likme, lai palīdzētu pandēmijas skartajiem uzņēmumiem.
Pašreizējā PVN likme viesmīlības sektoram Igaunijā atbilst Eiropas vidējam rādītājam, bet, paaugstinot to līdz 13% nākamgad, tā kļūs par vienu no augstākajām Eiropā. PVN ēdināšanas nozarei jau šogad palielināts par diviem procentpunktiem un par tikpat tiks celts arī nākamgad. PVN likme 24% apmērā nozīmē, ka Igaunijas restorānu nozare tiks aplikta ar divreiz lielāku nodokli nekā vidēji Eiropā.