Kas ir E-muitas projekts kopumā, un kas tika realizēts tieši projekta 1. kārtas ietvaros?
E-muitas projekts ir viens no lielākajām Eiropas Savienības (ES) politikas iniciatīvām muitas jomā. Tas ir ES mēroga projekts, kas paredz pienākumu gan Eiropas Komisijai, gan ES dalībvalstīm izstrādāt un ieviest virkni jaunu sistēmu. Projekta pamata mērķis ir pārskatīt un harmonizēt visas muitas procedūras visā ES, paredzot arī virkni jaunu vienkāršojumu uzņēmējiem, bet, no otras puses, stiprināt muitas kontroles kapacitāti, piemēram, ieviest arī jaunas sistēmas, kas sekmēs drošības līmeņa paaugstināšanu attiecībā uz ES ievedamajām precēm. Visas šīs sistēmas jāievieš pakāpeniski atbilstoši laika grafikam, kas noteikts Savienības Muitas kodeksā.
Ja runājam par E-muitas ieviešanas pirmo kārtu, kas Latvijā īstenota ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu pēdējo trīs gadu laikā, tieši šā projekta tvērumā esam ieviesuši jau daļu no ES Muitas kodeksa prasībām, kā arī paralēli pilnveidojuši un automatizējuši virkni muitas procedūru un procesu, tādējādi padarot ātrāku un efektīvāku šo darbību veikšanu. Projekta ietvaros tika veikta arī muitas sistēmu integrācija ar dzelzceļa un kuģu satiksmes informācijas sistēmām.
Jāsaprot, ka E-muitas projekts nav klasisks projekts jeb viena sistēma, kuru noteiktu laika posmu ieviešam un sākam izmantot tikai, kad projekts pilnībā pabeigts. Šis ir apakšprojektu (sistēmu) kopums, kur, tiklīdz katrs atsevišķs posms – jauna sistēma vai funkcionalitāte – ir pabeigts, tas ieviešams, un muita un klienti to jau sāk izmantot.
Tieši kādi procesi šobrīd ir ieviesti, mainīti?
Viena no būtiskākajām, kas tieši skar muitas klientus, uzņēmējus, ir mūsu nacionālā iniciatīva attiecībā uz muitas deklarāciju automātisko apstrādi – jau kopš 2018. gada vidus tiek īstenots projekts attiecībā uz eksporta procedūrām. Balstoties uz riska analīzes rezultātiem un sistēmā iestrādātiem kontroles mehānismiem, deklarācijas tiek apstrādātas (noformētas) automātiski. Līdz ar to jau kopš 2018. gada vidus dienā vidēji 390 eksporta deklarāciju tiek apstrādātas automātiski. Un šo vērtējam kā lielu ieguvumu klientiem tieši laika ziņā, jo iepriekš katru deklarāciju bija nepieciešams pārbaudīt manuāli, kas vidēji aizņēma laiku līdz stundai pretstatā šobrīd nepieciešamajām maksimāli 5–10 minūtēm. Ja sistēma fiksē iespējamos riskus, tad iesaistās muitas amatpersona un veic padziļinātu pārbaudi, bet standarta situācijā uzņēmējs var noformēt dokumentus bez jebkādas kavēšanās. Līdzīgs mehānisms ieviests arī attiecībā uz importa procedūrām.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena otrdienas, 21. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!