Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Guntars Gūte

Cīņa par tilta ''dividendēm''(14)

Pēdējā un liktenīgā degmaisījuma piedeva, kas pilnībā sadedzināja tiltus starp kādreizējiem ciešajiem koalīcijas partneriem Rīgas domē (RD) – partijām Saskaņa un Gods kalpot Rīgai (GKR) –, šķiet, bijuši notikumi un pat asi konflikti pagājušā gada decembrī un šā gada janvārī saistībā ar Brasas satiksmes pārvada būvniecības darbiem, liecina Dienas rīcībā nonākusī informācija.

Izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas sistēmā virza, neieklausoties nozares paustajās bažās

Politiķu steigā virzītie grozījumi Atkritumu apsaimniekošanas likumā panāks publiski definētajam mērķim pretēju efektu un sadārdzinās atkritumu izvešanu Rīgas iedzīvotājiem, jo īpaši privātmājās dzīvojošajiem. Turklāt, visticamāk, Latvijai neizdosies sasniegt Eiropas Savienības izvirzītos mērķus atkritumu šķirošanas jomā, kas rezultātā draud ar pamatīgiem sodiem. Šādu savā ziņā drūmu prognozi pauž Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas (LASUA) biedri, vērtējot likumprojektu, kuru otrajā lasījumā šodien skatīs Saeima.

Cīņa ar tabakas izstrādājumu pelēko zonu uzlabojas, taču aizvien daudz apgrūtinājumu

Nelegālo tabakas izstrādājumu īpatsvars Latvijā pēdējo gadu laikā ir mazinājies, tas apliecina uzraugošo institūciju sekmīgi īstenoto sadarbību šajā jomā, tomēr ir virkne problēmjautājumu, kuru ilgstoša nerisināšana ļauj nelegālajam rūpalam aizvien veiksmīgi pastāvēt. Tā tika secināts februāra sākumā notikušajā diskusijā, kurā piedalījās gan tabakas industrijas legālo spēlētāju pārstāvji un eksperti, gan Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Valsts policijas atbildīgās amatpersonas.

Tradicionālo pasta pakalpojumu apjoms samazinās(14)

Par pakomātu tīkla iegādes niansēm, izmaiņām pasta pakalpojumu tarifos un uzņēmuma nākotnes plāniem Guntars Gūte sarunājas ar va/s Latvijas Pasts valdes priekšsēdētāju Mārci Vilcānu.

Skaistu lozungu aizsegā grib radīt OIK-2 shēmu?(20)

Aizvien aktīvāk sāk rosīties personu grupa, kas iecerējusi Latvijā būvēt sašķidrinātās dabasgāzes termināli un kas pazīstama ar nosaukumu a/s Skulte LNG Terminal. Lai gan projekta virzītāji publiski ir definējuši savā ziņā ļoti cēlu mērķi – radīt konkurenci Latvijas dabasgāzes tirgū, tādējādi gan mazinot valsts atkarību no Krievijas dabasgāzes monopolista Gazprom, gan arī sekmējot pievilcīgas cenas veidošanos tirgū –, tomēr aizvien nepamet sajūta, ka projekta īstenotāju galvenā doma ir, maigi sakot, dziļi komerciāla.

Kravu apjomu kritums nestāsies(39)

Jaunākie dati par kravu apgrozījuma apjomu lielajiem kritumiem Rīgas un Ventspils ostā ir, maigi izsakoties, trauksmaini un liek uzdot jautājumus, vai un kā ostas un Latvijas tranzīta un loģistikas nozare kopumā attīstīsies tālāk. No trim lielajām Latvijas ostām tikai Liepājai izdevies saglabāt vairāk vai mazāk stabilu pārkraušanas dinamiku, turklāt tā ir vienīgā no lielā trijnieka, kurā, lai arī pavisam nedaudz, janvārī vērojams pārkrauto kravu pieaugums.

Konflikti turpināsies, un miera nebūs(28)

Par domstarpībām valdošajā koalīcijā starp JKP un KPV LV, iespējamajiem varas pārdales scenārijiem un valdības stabilitāti kopumā Guntars Gūte sarunājas ar Saeimas deputātu Didzi Šmitu.

Grozījumu būtība nav par centimetriem(3)

Par šobrīd asi kritizētajiem grozījumiem valdības noteikumos Par koku ciršanu mežā Guntars Gūte sarunājas ar a/s Latvijas finieris padomes priekšsēdētāju Uldi Biķi.

Primārās ir bērnu vajadzības(4)

Daudzu gadu garumā kaismīgi diskutēts par racionālu skolu skaitu un to tīkla pārklājumu valstī kopumā, skolotāju algām, profesionāļu deficītu un vienlaikus to pārāk lielo skaitu (atkarībā, kura puse par to runā). Un neizsīkstoša diskusiju tēma joprojām ir pirmsskolas iestāžu jeb bērnudārzu problemātika – nespēja nodrošināt vietu visiem bērniem dārziņā.

Ticami dati ir svarīgi kvalitatīvai valsts vadīšanai(10)

Zināšanām par galvenajiem statistikas datiem par valsti jābūt katram iedzīvotājam – jāzina, kur tos atrast un kā pareizi lasīt, Guntaram Gūtem pauž Centrālās statistikas pārvaldes vadītāja Aija Žīgure.

Cik reāla ir ostu privatizācija?(34)

20% Ventspils ostas pārdošanu biržā investīciju piesaistīšanai jeb daļēju privatizāciju spēkā esošie normatīvi nepieļauj ne attiecībā uz Ventspils brīvostas pārvaldi (VBP), ne arī uz Ventspils ostu kopumā, tomēr kuluāros tiek runāts, ka šīs idejas īstenošanai decembra beigās tika izveidota VAS Ventas osta (VO).

Bīstamie signāli pasaulei(12)

Pagājušajā nedēļā manam paziņam piezvanīja draugs no kādas Eiropas lielvalsts, kurā viņš dzīvo un strādā jau daudzus gadus, un lūdza padalīties ar informāciju, kas īsti notiek ar VAS Latvijas dzelzceļš (LDz). It kā jau loģisks jautājums no cilvēka, kura saknes ir Latvijā.

Pēc Moneyval uzlabotā Latvijas novērtējuma lielāka cerība neiekļūt pelēkajā sarakstā(3)

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja Moneyval trešdien paziņoja, ka uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē. Līdz ar negatīvo novērtējumu pērn Moneyval Latvijai piemēroja pastiprinātas uzraudzības režīmu, un pašreiz nav indikāciju, ka vismaz tuvākajā laikā lēmums par noteikto uzraudzības statusu varētu tikt mainīts. Tas nozīmē, ka saskaņā ar Moneyval iekšējiem noteikumiem Latvijai regulāri būs jāsniedz pārskats par atlikušo trūkumu novēršanas procesu, taču progress netiks pārvērtēts, jo atbilstība Finanšu darījumu darba grupas (FATF) starptautiskajiem standartiem novērtēta vismaz ar ''lielākoties atbilstoša''.

Atlaišanas pie 1500 var neapstāties(43)

Valsts a/s Latvijas dzelzceļš (LDz) finanšu taupības starta šāviens, kas paredz šogad atlaist 1500 darbinieku, var nebūt pēdējais skarbais lēmums. Pirmajā kolektīvās atlaišanas posmā darbu zaudēs galvenokārt Rīgā un administrācijā strādājošie. Pēc tehnoloģisko procesu izvērtējuma sekos nākamie lēmumi. Sāpīgais grieziens, visticamāk, neskars dāsni atalgoto uzņēmuma vadību, secināms no LDz padomes priekšsēdētāja Jāņa Langes sniegtajām atbildēm uz Dienas jautājumiem.

Tā ir krāpniecība miljardu mērogā(72)

Vainīgajiem jāatbild par saviem nodarījumiem ar saviem privātajiem līdzekļiem, kustamo un nekustamo mantu, Guntaram Gūtem norāda OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītāja Ieva Krapāne (KPV LV).

Levits pagaidām ar uzticības kredītu(35)

Par politiķu darbības vērtējuma kritumu un kontrolējošo iestāžu popularitātes pieauguma sabiedrības ieskatā iemesliem Guntars Gūte sarunājas ar socioloģisko pētījumu uzņēmuma SKDS vadītāju Arni Kaktiņu.

Lai labi domātais efekts nekļūst par defektu(3)

Janvāra sākumā īstenotais Rīgas domes pilotprojekts, uz vienu dienu slēdzot autosatiksmei Tērbatas ielas posmu, kā allaž sadalīja sabiedrību trijās grupās – atbalstītājos, kaismīgos kritizētājos un vienaldzīgajos –, kas arī bija iepriekš prognozējams, atminoties seno teicienu, ka visiem vienādi labs nekad nebūsi.

Agrāk neiekasētos nodokļus neatgūt(31)

Vairs nelietojam vārdu "kontrole", no sākuma ir saruna ar uzņēmēju, un tikai tad, ja nav rezultātu, tiek veikti kontroles pasākumi, intervijā apgalvo Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Latviešiem jākļūst par vadošajiem tautsaimniekiem Eiropā(51)

Universitātēm jāsekmē izglītotas, uz zināšanām un ilgtspējīgu attīstību tendētas sabiedrības veidošanās, sarunā ar Guntaru Gūti pauž Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis un attīstības prorektors Artūrs Zeps.

Lembergs FKTK un Ģenerālprokuratūrai prasa sniegt pret viņu piemēroto sankciju pamatojumu(55)

Ventspils mērs Aivars Lembergs piektdien ar iesniegumiem vērsies Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) un Ģenerālprokuratūrā, prasot sniegt konkrētus faktus un juridiskus argumentus iekļaušanai ASV sankciju sarakstā, kā arī pamatojumu, kādēļ piemēroti ierobežojumi un sankcijas attiecībā uz viņa personīgo un arī tuvinieku banku kontiem.

Jau janvārī kuģi var sākt izvairīties no ieiešanas Ventspils ostā(13)

Lai gan Ventspils ostā – gan saspringtā gaisotnē – turpinās ikdienas darbs un ostā esošie termināļi gan iekrauj, gan izkrauj kuģus, tomēr pagājušās nedēļas beigās aizvien aktīvāk sāka cirkulēt pieņēmumi un prognozes, ka jau nākamā gada sākumā ostas darbs var apstāties.

5G ostās sargās vidi un veicinās efektivitāti(1)

5G ir šobrīd jaunākā mobilo sakaru paaudze, kas jau salīdzinoši tuvā nākotnē nodrošinās optikas internetam līdzvērtīgu bezvadu interneta jaudu un kvalitāti. Eksperti lēš, ka 5G nodrošinās ne tikai desmit reizes ātrāku mobilo internetu, bet arī spēs sekmīgi apkalpot strauji augošo lietu interneta sensoru skaitu, nodrošinot iespēju vienā vietā vienlaikus darboties pat simtkārt vairāk pieslēgumiem nekā iepriekšējās mobilo sakaru paaudzes. Izstrādājot 5G tehnoloģiju, tiek uzlabota arī datu pārraides savienojuma stabilitāte un drošība, lai mobilo internetu varētu plašāk izmantot nozarēs, kur pakalpojuma nepārtrauktai darbībai ir izšķiroši stratēģiska nozīme, tostarp transportā un loģistikā, ieskaitot arī ostas.

Tikai neaplipt ar pelējumu

Nākamgad sagaidāmo Rīgas domes vēlēšanu rezultāts daudziem domē pārstāvētajiem ''pozicionāriem'' un arī ''opozicionāriem'' varētu radīt ne tik patīkamu pārsteigumu, kam iemesls varētu būt galvaspilsētas apkaimju biedrību aktīvāko biedru lēmums kandidēt ārkārtas vēlēšanās un aicinājums to darīt arī citiem. Šķiet, šis varētu būt pirmais vērā ņemamais gadījums, kad nopietnu konkurenci uz pašvaldības deputātu krēsliem savā ziņā appelējušajām politiskajām partijām vēlas radīt vismaz formāli bezpartejiski sabiedrības locekļi, kuru līdzšinējās aktivitātes apliecina pavisam citu skatījumu uz pašvaldības darbības jēgu un uzdevumiem, nekā to bijis ierasts redzēt.

Aktīvāk jāmazina smēķēšana(6)

Neskatoties uz dažādiem tabakas izstrādājumu aprites un smēķēšanas ierobežojumiem, kā arī pastāvīgi augošo akcīzes nodokli, Latvijā joprojām saglabājas augsts tabakas un nikotīna lietotāju īpatsvars.

Pulksteni darbina ne tikai viens liels zobrats(6)

Ekonomikas cikliskums un globālie procesi ir tikai daļa no faktoriem, kas tieši un netieši ietekmē valstu, to uzņēmēju un iedzīvotāju finanšu un cita veida labklājību. Un Latvija kā maza valsts ar mazu ekonomiku tikpat kā nemaz nav spējīga ietekmēt ne pirmo, ne otro faktoru. Šie riski Latvijai kā valstij kopumā vienmēr ir bijuši un būs, un tikai pārāk optimistiski cilvēki savās nākotnes prognozēs tos neņem vērā.

Bažu mākoņi pār Rail Baltica(32)

Šonedēļ vairāk nekā 60 dzelzceļa līnijas Rail Baltica būvniecības projekta īstenošanai izveidotā Baltijas valstu kopuzņēmuma a/s RB Rail darbinieku izplatīja publisku paziņojumu, uzsverot, ka projekts ir kritiskā situācijā sliktas korporatīvās pārvaldības un interešu konflikta dēļ, kas rada apdraudējumu projekta realizācijai kopumā.

Ne tikai armija garantē drošību un aizsardzību(14)

Novembrī tika atklāts Baltijā pirmais aizsardzības un drošības tematiem veltīts ziņu portāls Sargs.lv, kura mērķis ir nodrošināt uzticamu, pārbaudītu un aktuālu informāciju par aizsardzības un drošības tematiem Latvijā un ārvalstīs, veicināt sabiedrības informētību par rīcību dažādās apdraudējuma situācijās, kā arī medijpratību informācijas telpas apdraudējumu jomā, norāda Aizsardzības ministrija un piebilst, ka ministrijas veiktā Drošības mērījuma dati rāda – lielākā daļa jeb 80% respondentu atzinuši, ka valsts apdraudējuma gadījumā viņus visvairāk satrauktu neziņa – informācijas "vakuums", neskaidrība par situācijas attīstību un rīcību krīzes gadījumā. Savukārt 20% aptaujāto norādījuši, ka viņus visvairāk satrauktu nespēja palīdzēt radiem un draugiem.