Būtiska nianse – uz trešo lasījumu vēlreiz var iesniegt atsauktus priekšlikumus, bet nevar tādus pašus, kā bija uz otro lasījumu un par kuriem jau ir nobalsots. Priekšlikumus trešajam lasījumam var iesniegt līdz 27. martam. Tos atbildīgā Saeimas komisija sāks izskatīt pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas. Kārtējā Saeimas sēde plānota tikai 16. aprīlī, taču parlaments nepieciešamības gadījumā sanāks uz ārkārtas sēdēm. Arī Saeimas komisiju sēdes notiks tikai neatliekamu jautājumu risināšanai.
Konceptuāli balsojumi
Saskaņā ar otrā lasījuma redakciju Latvijā līdz 2021. gada pašvaldību vēlēšanām tiks izveidotas 40 pašvaldības līdzšinējo 119 vietā. Trešajā lasījumā būs jāatrisina Varakļānu jautājums, jo otrajā lasījumā tie iebalsoti gan pie Rēzeknes, gan Madonas novada. Par Varakļāniem Rēzeknes novadā balsoja 38 deputāti – lielākā daļa Saskaņas pārstāvju, kas balsojumos par novadu teritorijām līdz šim pārsvarā nepiedalījās, kā arī visi JKP un NA deputāti. Pret bija 32 deputāti no Jaunās Vienotības (JV), Attīstībai/Par! (AP), Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) un KPV LV. Saeimas komisijā atbalstītais variants paredz Varakļānus apvienot ar Madonas novadu. JV pārstāvis Arvils Ašeradens uzskata, ka tas bijis apjukuma balsojums un Saeimas griba īsti nav skaidra: "Ir pienākums noskaidrot parlamenta patieso gribu Varakļānu jautājumā." Tikmēr NA Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars Dienai norāda, ka Varakļāni bija viens no nedaudzajiem jautājumiem, par kuriem koalīcija nevarēja vienoties. "Atšķirības nav atsevišķu deputātu, bet gan koalīcijas partiju starpā. Visiem bija zināms, ka balsojums par Varakļāniem būs atšķirīgs," saka Dzintars. Aktīvākais opozicionārs Viktors Valainis (ZZS) gan pārmet deputātiem nekoleģiālu rīcību: "JKP parādīja, ka viņiem vienošanās ir vienaldzīga. Es visus principus [priekšlikumus] noņēmu. Arī par Saulkrastiem mums [ZZS] bija atšķirīgs viedoklis."
Taču ir izpildīta vienošanās par Valkas novadu, kas otrajā lasījumā atbalstītajā variantā ir atstāts viens pats. Strenči, Trikāta un Ēvele, tāpat kā Naukšēni un Rūjiena, ir iebalsoti Valmieras novadā. Taču tas nenozīmē, ka Valka arī paliks viena, jo arī šeit koalīcijas partneru vidū nav vienotības. Ašeradens uzskata, ka Valkai likumā būtu jāparedz īpašs statuss, milzīgs potenciāls esot sadarbībai ar Valgu. Tikmēr Ēriks Pucens (KPV LV) Dienai uzsver: "Valka būtu ļoti mazs novads, un, ja tādu atstās, būs daudzi jautājumi no citiem novadiem, kāpēc viņi nevar būt atsevišķi."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 16. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Visu cieņu