Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Administratīvi teritoriālā reforma

Prognozē sadrumstalotību

Iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas laikā Cēsis ap sevi izveidoja samērā nelielu novadu, jo kaimiņi vēlējās patstāvību. Tagad reformas rezultātā vienās robežās tiks apvienoti septiņi līdzšinējie novadi, no kuriem daļa piederēja pie mazajiem un deputāti drīkstēja startēt no vēlētāju apvienībām.

Nesaskaņas pārvar ar pragmatismu

Lai gan daudzas Latvijas pašvaldības vērsušās Satversmes tiesā, apstrīdot Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) gala variantu, kas apstiprināts ar likumu, tomēr notiek konsultācijas starp potenciālo novadu vadītājiem, lai gadījumā, ja jaunās robežas tomēr paliek spēkā, no nākamā gada vidus vietvaras spētu funkcionēt.

Reformas kļūdu labojums

Latviešu vēsturisko zemju likuma pieņemšana varētu mazināt administratīvi teritoriālās reformas (ATR) vājās vietas, jo šajā reformā problemātiska ir kultūrvēsturiskās identitātes stiprināšana, – ceturtdien Saeimai iesniedzot savu pirmo likumprojektu, norādīja tā autors Valsts prezidents Egils Levits. Tas ir tikai viens no daudziem argumentiem, kas uzskaitīti likumprojekta izvērstajos pavadošajos dokumentos. Lai gan šis likums neparedz ne administratīvi teritoriālā iedalījuma līmeni, ne valsts pārvaldības reģionus, diskusijas sabiedrībā un parlamentā var izvērsties par tam pievienoto vēsturisko zemju – Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Sēlijas – karti un pielikumu, kas līdz pat pagastu (vai to daļu) līmenim novelk zemju robežas. Prezidents gan uzsver – tās ir saskarsmes līnijas.

Grobiņa – reformas ieguvēja

Administratīvi teritoriālā reforma (ATR) paredz, ka no nākamā gada 1. jūlija Latvijas kartē tiks iezīmēts Dienvidkurzemes novads, kurā apvienojušies Aizputes, Grobiņas, Priekules, Nīcas, Durbes, Pāvilostas, Vaiņodes un Rucavas novads, kā administratīvo centru nosakot Grobiņas pilsētu.

Kandavas novada dome Satversmes tiesā apstrīd administratīvi teritoriālo reformu

Kandavas novada dome ir iesniegusi Satversmes tiesā (ST) pieteikumu, kurā lūdz par neatbilstošām Satversmei un Eiropas vietējo pašvaldību hartai atzīt Saeimas pieņemtā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma normas, kas paredz Kandavas novada iekļaušanu Tukuma novadā, aģentūra LETA uzzināja domē.

Soda dumpīgās pašvaldības?

Politiķa Jura Pūces (AP) vadītā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), iespējams, ne visai godprātīgi izmanto administratīvo varu un formālu birokrātisku iebildumu dēļ bremzē vai vispār nedod akceptu atsevišķu pašvaldību infrastruktūras projektiem, kā dēļ pašvaldības nevar saņemt valsts aizdevumu projektu īstenošanai atbilstoši Ministru kabineta (MK) pieņemtajai kārtībai, kādā pašvaldībām izsniedz valsts aizdevumu ārkārtējās situācijas ietekmes mazināšanai un novēršanai saistībā ar Covid-19 izplatību.

Kurzemes Šveice, kas nepatīkami iekrīt Zemgalē

Ņēma un uzmeta – tā īsi un kodolīgi var raksturot procesu, kādā izšķīrās Kandavas novada liktenis šovasar Saeimā pieņemtās administratīvi teritoriālās reformas (ATR) laikā. Kandavnieki neslēpj, ka aktīvi aizstāvēja savas intereses dažādās politiskās partijās. Novadam bija arī koalīcijā ietilpstošās KPV LV politiskā aizmugure. Atsevišķu deputātu atbalsts bijis pat apsolīts, un aprēķini liecināja – balsīm jāsanāk. Tomēr Saeimas galīgajā balsojumā šā novada nākotni izšķīra poga ''atturas'', kuru nospieda vairākums Nacionālās apvienības (NA) pārstāvju.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide