Aizvadītā gada augustā dienests konkursu bija spiests pārtraukt bez rezultātiem, jo Iepirkumu uzraudzības birojs par pamatotu atzina Latvijas uzņēmuma Baltijas Banknote sūdzību. Birojs piekrita sūdzības iesniedzēja viedoklim, ka konkursa nolikums uzrakstīts tā, ka ierobežo brīvu konkurenci un neļauj pašmāju ražotājiem vērienīgajā iepirkuma piedalīties.
Dažus mēnešus vēlāk ieņēmumu dienests izsludināja jaunu iepirkumu un šonedēļ arī tā likumība apstrīdēta. Sūdzību atkal iesniegusi tā pati Baltijas Banknote.
"Mūsu speciālisti norādītājā termiņā izvērtēs šo iesniegumu saturu un norādītājā termiņā sniegs paskaidrojumus par iesniegumā minētājiem faktiem gan Iepirkumu uzraudzības birojam, gan pašai Baltijas Banknotei," raidījumam sacīja VID pārstāve Evita Teice-Mamaja.
De facto zināms, ka sūdzība iesniegta, jo VID vērienīga konkursa nolikumā atkal iekļāvis prasību, kas ierobežo konkurenci un liedz vietējiem ražotājiem piedalīties konkursā. Turklāt pēc būtības nolikumā iekļautais punkts paredzot tādu pašu prasību, kādu Iepirkumu uzraudzības birojs atzina par nepamatotu. Proti, līgumam var kvalificēties vien uzņēmums, kurš pēdējo trīs gadu laikā sniedzis akcīzes marku vai, piemeram, naudas drukāšanu pusotra miljona eiro apmērā. VID gan pagaidām izvairās vērtēt, vai atkal sanācis kļūdīties.
"Tika pārstrādāts nolikums pirms jaunā konkursa izsludināšanas. Šajā nolikumā mēs minēto punktu paplašinājām, paplašinājām tādējādi, ka tajā tika iekļauti arī vairāki drošu dokumentu veidi. Tika paplašināts tas punkts, par kuru ir runa iesniegtajā sūdzībā," atzina Teice-Mamaja.
Pagaidām gan nav zināms, kad iepirkumu birojs sūdzību izskatīs. Taču ir liela varbūtība, ka konkursa iestrēgšana kārtējo reiz, ir pa prātam gan pašam VID, gan kompānijai, kas šobrīd piegādā akcīzes markas. Jau vairāk nekā 10 gadus tās Latvijai piegādā Lielbritānijas uzņēmums De La Rue, par kura piedāvājuma izdevīgumu savulaik izskanēja pamatīgas šaubas. Līgums ir beztermiņa, kas nozīmē, ka miljonu pasūtījums turpināsies līdz brīdim, kad tiks atrasts jauns akcīzes marku piegādātājs. Lielbritānijas uzņēmuma neticamā veiksme tik ilgstoši noturēties pie pasūtījuma jau izpelnījusies vairāku finanšu ministru aizdomas.
Savulaik De facto
jau vēstīja, ka dienestam vairākkārt lūgts apzināt, vai tirgū nav jaunu
dalībnieku, kas akcīzes markas varētu drukāt un piegādāt par izdevīgāku
cenu, taču VID vadība šādus mudinājumus uzņēmusi visai vēsi. Tā radot
aizdomas par iespējamu ieinteresētību, ka akcīzes markas piegādā
konkrētais uzņēmums. Tas, ka daudzmiljonu konkursā atkal iesniegta
kārtējā sūdzība un tā kārtējo reizi var konkursu aizkavēt, šīs aizdomas
tikai pastiprina.