Cēsu novads ir viens no lielākajiem – tajā apvienojušās septiņas pašvaldības. Pagājis pusotra gada, kopš stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma (ATR). Vai un kā esat spējuši veidot jauno novadu?
Esam teju atgriezušies bijušā Cēsu rajona robežās, tikai Raunas nav, jo tā pievienojās Smiltenes novadam. Septiņas pašvaldības sanāca kopā – katra ar savu sistēmu un pieredzi. Ja es tā optimistiski biju domājis, ka līdz šā gada vidum vai beigām lielos darbus būsim apdarījuši un izveidojuši vienotu sistēmu, tad tagad jāatzīst, ka, visticamāk, visi četri gadi aizies ATR zīmē. Taču laiks emocionālo barjeru nojaukšanai būs vajadzīgs vēl garāks, jo sanākušas kopā daudzas spēcīgas vietējās identitātes, piemēram, Vecpiebalga, Jaunpiebalga, Līgatne, Straupe, Nītaure, Zaube. No vienas puses, tā ir ļoti liela vērtība, no otras puses, nereti šīs kopienas nesadarbojas vai pat konfliktē.
Par padarīto runājot, pirmajā gadā izveidojām kopējo administrācijas aparātu, apvienojot funkcijas, kas nepieciešamas visam novadam: būvvalde, pašvaldības policija, sociālais dienests, finanšu un attīstības departamenti, dzimtsarakstu nodaļa, bāriņtiesa. Tāpat no 1. janvāra mums ir vienota Cēsu centrālā bibliotēka ar 24 struktūrvienībām – tās ir visur tur, kur tās bijušas līdz šim. Tādu pašu ceļu ejam attiecībā uz 23 kultūras namiem, kuru kopējā vadība ir Cēsu kultūras centrā.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena otrdienas, 20. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!