Nozares eksperti atgādina, ka VBP ir atvasināta publiska persona, kuru nevar privatizēt vai jebkādā citā veidā atsavināt. Taču arī VO privatizāciju likums pagaidām liedz, jo tā ir neprivatizējama valsts akciju sabiedrība, kas nozīmē, ka idejas par 20% kapitāla daļu tirgošanu biržā īstenošanai būtu nepieciešams mainīt normatīvos aktus. Atsevišķi avoti neizslēdz, ka attiecībā uz Ventspils ostu īstenotās aktivitātes ir sava veida pilotprojekts, un gadījumā, ja iecerēto izdosies realizēt, līdzīgu scenāriju varētu piedzīvot arī citas Latvijas ostas.
Nav dienas kārtībā
Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) pirmdien Dienai uzsvēra: ''Satiksmes ministrija savā darbā vadās pēc valdības deklarācijas, kur nekas tāds nav paredzēts. Un Likumā par ostām ir noteikts, ka Ventas osta ir neprivatizējama valsts akciju sabiedrība.'' Arī premjers Krišjānis Kariņš (JV), jautāts, vai tiek apsvērta Ventspils un, iespējams, Rīgas ostu daļēja privatizācija, Dienai pauda lakonisku atbildi:
''Jautājums par Ventspils un Rīgas ostu, to pārvalžu privatizāciju nav valdības dienas kārtībā.''
Tajā pašā laikā Jaunās konservatīvās partijas (JKP) redzamākie biedri, tajā skaitā JKP vadītājs un tieslietu ministrs Jānis Bordāns, diezgan tieši runā par plānu pārdot vismaz 20% Ventspils ostas, visticamāk, tās pārvaldības struktūras. Sociālā tīkla Facebook JKP profilā publicētajā video Bordāns, kritizējot Ventspils mēra Aivara Lemberga paustās aizdomas par mērķi privatizēt Ventspils ostu, norāda: ''Lielisks plāns par 20% ostas akciju kotēšanu biržā investīciju piesaistei tiek pasniegts kā privatizācija.'' Taču eksperti pauž – no juridiskā viedokļa raugoties, kaut vai daļēja valsts kapitālsabiedrības daļu pārdošana biržā, tās iegūstot privātajiem investoriem, ir uzskatāma par privatizāciju.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 28. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Vienotība Citadeli pārdeva
Tona
Kika