Tā situācija, kurā jūs burtiski pirms dažām nedēļām pārņēmāt Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadību, ir dramatiska – kriminālprocesā ierauta puse darbinieku un IT firma, kas līdz šim nodrošināja vēlēšanu procesa norisi. Prioritārais jautājums noteikti ir, vai CVK 2024. gada maijā, kas nemaz nav tālu, spēs nodrošināt XXI gadsimtam atbilstošu Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi vai jūs par to necīnīsieties, jo jau apzināties, ka tas nebūs iespējams un nāksies izlīdzēties ar "papīru un zīmuli"?
Jā, degošākais ir nākamās vēlēšanas, tās nevar kā referendumus pārcelt uz citiem datumiem, tām jānotiek. Nākamais ir, kādā veidā tās notiks, proti, vai būs izstrādātas nepieciešamās sistēmas, līdzīgi kā jau tas tika darīts pašvaldību un Saeimas vēlēšanās, vai tiešām diemžēl būs jāiet pie "papīra un zīmuļa", jā, tāds variants arī diemžēl pastāv. Šobrīd tāda sistēma, lai Eiropas Parlamenta vēlēšanas varētu notikt moderni, nav izstrādāta. Tur ir divas lietas: vēlētāju tiešsaistes reģistrs, kurā vēlētājs var izvēlēties balsošanas iecirkni, un pati vēlēšanu platforma, ko vēlētājs neredz, bet kas ciešā veidā ir saistīta ar sarakstu iesniegšanu, vēlēšanu iecirkņu darbu, skenējot biļetenus utt. Taču situācijā, kad finansējuma nav, ja mums kā atbildīgajai iestādei prasītu, ko tad darīt, vienīgais risinājums būtu papīrs un zīmulis. Bet šodien [saruna notika 16. februārī] notika Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde, kurā mums arī bija iespēja runāt par budžeta lietām, un tāda laba ziņa vai iezīme ir, ka mums veidojas izpratne un sadarbība ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Valsts reģionālās attīstības aģentūru (VRAA), ka tā varētu no CVK pārņemt šo IT sistēmu funkcijas. Tas ietvertu gan sistēmas izveidošanu, gan uzturēšanu.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 23. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!