Trešdien LLSA organizētajā diskusijā nozares speciālisti iezīmēja vairākus priekšnoteikumus veiksmīgai slimnīcu attīstībai un arī pacientu pieredzes uzlabošanai. Bez visiem jau zināmajām problēmām, kas saistītas ar mediķu trūkumu un viņu atalgojumu, jo īpaši tika izcelta infrastruktūras problemātika. "Ja kāds tiešām šaubās par to, ka slimnīcas infrastruktūra ir bēdīgā stāvoklī, es varu noorganizēt ekskursiju pa Tuberkulozes un plaušu slimību centru, kas ir būvēts 1971. gadā un kur remonts nav bijis kopš tā laika. Šo gadu esmu iegaumējis, jo tajā esmu dzimis," Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vienu no sāpju bērniem piemin iestādes vadītājs Imants Paeglītis.
Savukārt RAKUS valdes loceklis, Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs atgādināja, ka universitāšu slimnīcas vienlaikus ir arī valsts stratēģiskie punkti. Tomēr šobrīd infrastruktūra neesot piemērota daudzu pacientu vienlaicīgai glābšanai. Višņakovs arī atklāja, ka šādiem gadījumiem risinājums varētu būt RAKUS izveidota moduļa tipa slimnīca ar aptuveni 180 rezerves gultām.
Dažādas sistēmas
Diskusijā vairāki dalībnieki izcēla informācijas tehnoloģiju (IT) lielo nozīmi. "Mums ir vairāk nekā desmit dažādu informācijas tehnoloģiju sistēmu, kas ne visos gadījumos ir pilnībā savienojamas," atzina Paeglītis. Cieši saistītu ar IT savu nākotnes attīstību saredz BKUS. Kā atklāja Ābols, BKUS plānots izveidot vairāku līmeņu inovatīvu digitālo ekosistēmu bērnu veselības aprūpē. Tas cita starpā paredzētu virtuālā veselības ciemata izveidi, kas būtu uzticams informācijas avots visiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 4. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!