Gruzija ir populārs daudzu valstu tūristu, tajā skaitā arī Latvijas ceļotāju galamērķis. Kāda Gruzijā ir situācija ar Covid-19, un kad valsts būs gatava atgriezties pie ārvalstu tūristu uzņemšanas?
Mēs visi zinām, ka Covid-19 ir mainījis ikdienas dzīvi gandrīz ikvienā pasaules valstī, un Gruzija šajā ziņā nav izņēmums, koronavīruss ir ietekmējis arī mūs. Tajā pašā laikā nevar neatzīmēt, ka Gruzija ir ļoti veiksmīgi spējusi apturēt vīrusa izplatību un slimības izplatība, inficēto cilvēku skaits mūsu valstī ir pavisam neliels. Tas ir kļuvis iespējams, pateicoties mūsu valdības laikus īstenotajiem drošības pasākumiem. Pirmie ierobežojumi Gruzijā tika noteikti vēl šā gada janvārī, kamēr pirmais inficēšanās ar koronavīrusu gadījums tika fiksēts februārī. Gruzijas valdības darbības cīņā pret Covid-19 tika īstenotas trīs virzienos – veselības aprūpē, likumdošanā un ekonomikā –, tāpat mūs atbalstīja starptautiskās organizācijas un Gruzijas ārvalstu partneri.
Galvenie valdības īstenoto pasākumu mērķi savukārt bija nodrošināt iespējami mazāku saslimstību ar Covid-19, kas ir izdevies ļoti veiksmīgi, ļaut ekonomikai iespējami nesāpīgāk pārciest pandēmijas periodu, kā arī radīt priekšnoteikumus, lai pēc pandēmijas beigām kļūtu iespējama ātra tautsaimniecības izaugsme. Vienlaikus tie divi mēneši – no marta vidus līdz maijam –, kuru laikā Gruzijā bija izsludināta ārkārtas situācija un noteikti ļoti stingri ierobežojošie pasākumi, protams, atstāja negatīvu ietekmi uz gandrīz visām uzņēmējdarbības jomām, uz starptautisko tirdzniecību un tūrismu. Tāpat situāciju ietekmē arī tas, ka Gruzija ir neliela, atvērta ekonomika, kas lielā mēra atkarīga no situācijas citās valstīs, situācijas pārējā pasaulē.
Pakāpeniska ierobežojumu atcelšana Gruzijā savukārt sākās maija vidū, protams, turpinot ievērot atsevišķus piesardzības vai distancēšanās pasākumus, jo pilnībā novērst koronavīrusa izplatību nav iespējams. Tomēr šāda situācija attiecas ne tikai uz Gruziju, tāda tā ir daudzviet pasaulē. Ierobežojumu atcelšanas plāns arī paredz atvērt valsti ārvalstu ceļotājiem, sākot ar šā gada 1. jūliju. Protams, valsts atvēršana ārvalstu tūristiem būs atkarīga no epidemioloģiskās situācijas viņu mītnes zemēs. Sākotnēji ieceļošana būs atvērta tikai ceļotājiem no valstīm, kuras atrodas tā dēvētajā zaļajā sarakstā. Šajā sarakstā ietilpst arī Latvija un abas pārējās Baltijas valstis, Igaunija un Lietuva, kuras ir demonstrējušas ļoti labus sasniegumus cīņā ar Covid-19.
Atsevišķi jāpiebilst, ka sadarbība tūrisma jomā starp Gruziju un Latviju, kā arī abām pārējām Baltijas valstīm, būs atkarīga arī no Eiropas Savienības (ES) kopējās nostājas. Ir gaidāms, ka rekomendācijas vai lēmums par ES nostāju, par ceļošanas iespējām starp ES dalībvalstīm un trešajām valstīm tiks pieņemts līdz jūnija beigām. Gruzija no savas puses, protams, ir ieinteresēta, lai ES atbalstītu robežu atvēršanu ar tām savienības valstīm, kuras atrodas zaļajā sarakstā, un pa diplomātiskajiem kanāliem cenšamies veicināt pozitīva lēmuma pieņemšanu. Šajā ziņā mēs veicam pārrunas kopumā ar desmit valstīm, ieskaitot Baltijas valstis. Ceram uz pozitīvu iznākumu, tostarp arī tādēļ, ka robežu atvēršana ar drošajām valstīm kļūs par stimulu Gruzijas ekonomiskās izaugsmes atjaunošanai. Vienlaikus epidemioloģiskās drošības pasākumus mēs turpinām uzskatīt par galveno prioritāti – kā attiecībā uz Gruzijas iedzīvotājiem, tā attiecībā uz gaidāmajiem ārvalstu ceļotājiem. Līdzšinējā sadarbība epidemioloģiskās drošības jomā starp valdību un uzņēmējiem, it īpaši tūrisma nozares uzņēmējiem, arī ir bijusi veiksmīga. Īpaši aktīva sadarbība bijusi ar naktsmītnēm, kurās karantīnas laikā tika izmitināti cilvēki, un karantīnas drošības mehānismi ir atstrādāti, uzņēmēji ir informēti, kā rīkoties, ir uzkrāta ievērojama pieredze, un tas ļauj mums būt pārliecinātiem, ka pēc robežu atvēršanas ārvalstu viesi Gruzijā varēs justies droši.
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 17. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Ass