Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +29 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 18. jūlijs
Rozālija, Roze

Andis Sedlenieks

Jauns posms Sīrijā

Iepriekšējās nedēļas beigās un šīs nedēļas sākumā kārtējās asiņainās sadursmes risinājās Sīrijā, kur tikai pēc Izraēlas bruņoto spēku atklātas iejaukšanās tika apturēts valdības spēku iebrukums pamatā drūzu apdzīvotajā Suveidas provincē.

Kompromiss Jaunkaledonijai?

Pagājušās nedēļas nogalē Francija un tās aizjūras teritorijas Jaunkaledonijas politiskie spēki parakstīja vienošanos, saskaņā ar kuru Jaunkaledoniju paredzēts pasludināt par valsti, taču interesantā statusā – par valsti Francijas sastāvā, kuras esamība tostarp ierakstīta Francijas konstitūcijā

Kāzas Venēcijā un kapitālisms

Šovasar visas pasaules uzmanību piesaistīja viena no pasaules bagātākajiem cilvēkiem – Džefa Beizosa – kāzas, kuras viņš, maigi izsakoties, organizēja ar vērienu, uz vairākām dienām teju pilnībā nosakot visas Venēcijas ikdienu. Par ko šāda veida notikumi liecina, un kādas tendences iezīmē mūsdienu Rietumu sabiedrības virzībā?

Novēlota reakcija

Lai arī šā gada 6. un 7. jūlijā Riodežaneiro, Brazīlijā aizvadītajā BRICS valstu līderu samitā netika pieņemti skaļi vai nozīmīgi lēmumi, šī tikšanās beidzot var kļūt par lūzuma punktu, kas iezīmē ievērojamas izmaiņas rietumvalstu attieksmē pret paplašināto BRICS.

Maska Amerikas partija

Vēl pavisam nesen viena no ASV prezidenta Donalda Trampa pašiem tuvākajiem sabiedrotajiem, informācijas tehnoloģiju un inovāciju miljardiera Īlona Maska paziņojums par jauna politiskā spēka jeb "trešās partijas" dibināšanu, visticamāk, sola tikai vēl vairāk nenoteiktības ASV iekšpolitikā.

12 dienu karš. Uzvarētāji un zaudētāji

Izraēlas un Irānas šā gada jūnija karš, kas vēsturē varētu palikt ar nosaukumu Divpadsmit dienu karš (lai gan faktiski turpinājās dienu ilgāk), ir noslēdzies ar gana interesantu rezultātu – par uzvarētājām sevi ir pasludinājušas gan abas karojušās puses, gan ASV. Konkrēta miera līguma aprises pie horizonta gan joprojām īsti nav parādījušās, un tas liek domāt, ka karadarbība dažādu – militāru, ekonomisku un politisku – iemeslu dēļ ir apturēta tikai uz nenoteiktu laiku. Kādēļ tā, un kurš patiesībā uzskatāms par reālo uzvarētāju?

3. septembra jautājums

Aizvien lielāku starptautisko plašsaziņas līdzekļu uzmanību sāk piesaistīt pēc diviem mēnešiem – šā gada 3. septembrī – Ķīnā gaidāmā Otrā pasaules kara noslēguma 80. gadadienas atzīmēšana.

Aizturēšanas ar niansēm

Nedēļas sākumā Azerbaidžānas policija veica kratīšanu Krievijas propagandas medija Sputņik birojā Baku, kā arī tika aizturēti divi šā medija vadītāji, vainojot viņus finanšu pārkāpumos, bet neoficiāli arī sadarbībā ar Krievijas drošības iestādēm.

Arktikas lielā ģeopolitika

Uzreiz vairāku iemeslu dēļ Izraēlas un Irānas karš ekspertiem atkal licis pievērst uzmanību Arktikai. Kādēļ šis reģions ir tik interesants daudziem, un vai bažas par tā militarizēšanos ir pamatotas?

Donalda Trampa samits

Lai arī Hāgā aizvadītajā NATO samitā tika panākta vienošanās par aizsardzības izdevumu ievērojamu palielināšanu, kas ir laba ziņa, pati samita norise atstājusi atklāti pretrunīgu iespaidu.

Nepieteiktie kari

Lai arī Izraēlas un Irānas bruņotais konflikts vēsturē, visticamāk, paliks kā Divpadsmit dienu karš (un visā pasaulē tiek uztverts tieši kā karš), vismaz formāli šajā vārdā dēvēt to nevar, jo neviena no iesaistītajām pusēm karu pretiniekam pieteikusi netika.

Izraēlas un Irānas kara saknes

Piektdiena, 13. jūnijs, paliks vēsturē kā diena, kad Izraēla sāka tiešu un, iespējams, izšķirošu uzbrukumu savai eksistenciālajai ienaidniecei Irānai. Tiesa, Irāna ir atguvusies no pirmā apjukuma, un, vai ebreju valstij izdosies sasniegt deklarētos mērķus, pagaidām nav skaidrs. Taču kādi ir šī konflikta cēloņi un kādi – turpmāko notikumu attīstības scenāriji?

G7 samits kā simbols

Kanādā aizvadītais vadošo rietumvalstu jeb G7 (parasti dēvēts par lielo septītnieku, lai gan oficiāli tā vienmēr ir bijusi tikai septiņu grupa) līderu samits uzskatāmi liecina par nesaskaņām šī kluba rindās, kā arī par to, ka vairākums pārējās pasaules G7 samitā spriesto vairāk pat neuzskata par pieminēšanas vērtu notikumu.

Islandes muzeju pieredze ārkārtas situācijās

Ar Islandes Muzeju padomes Akreditēto muzeju daļas vadītāju Klāru Tourhalsdotiru un Austrumislandes Tehniskā muzeja direktori Elfu Pētursdotiru sarunājas Andis Sedlenieks.

Trampa grūtā izvēle

Izraēlas un Irānas konflikta jaunās fāzes turpmākā gaita būs lielā mērā atkarīga no ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma, bet Tramps atrodas ļoti grūtas izvēles priekšā.

Profesionālajā vidē ir vieta gan senioriem, gan jauniešiem

Par to, kāda ir kopējā situācija Latvijas darba tirgū paaudžu ziņā, kāda ir pie dažādām paaudzēm piederošu darbinieku motivācija, ko šīm paaudzēm piederošie gaida no darba devējiem, ar darba tirgus pētījumu un konsultāciju kompānijas Figure Baltic Advisory līderības attīstības eksperti Olgu Dzeni sarunājas Andis Sedlenieks

Polijas pretrunīgā izvēle

Prezidenta vēlēšanas Polijā izvērtās par līdz šim nežēlīgāko un arī netīrāko politisko cīņu Polijas jaunāko laiku vēsturē. Kā veidojas valsts politiskā aina pēc tām, un kādi ir turpmākie šīs valsts attīstības scenāriji?

Kārtējais saasinājums?

Virkne ietekmīgu rietumvalstu plašsaziņas līdzekļu vēsta, ka Izraēla «ir pilnībā gatava» sākt militāru operāciju pret Irānu un ASV paredz, ka Teherāna šādā gadījumā dos atbildes triecienu, tajā skaitā pa ASV militārajiem objektiem Irākā.

ASV apburtais loks

Amerikas Savienoto Valstu iekšpolitikas fokusā nonākuši prezidenta Donalda Trampa un pasaules bagātākā cilvēka Īlona Maska publiskais konflikts pagājušās nedēļas nogalē, kā arī vietējo varas iestāžu gandrīz atklāti atbalstītie legālo un nelegālo imigrantu nemieri Losandželosā, no kurienes tie pārsviežas arī uz citām ASV pilsētām ar līdzīgām problēmām.

Novecošanas izaicinājuma cimds

Teju ikviena cilvēka sapnis – pēc iespējas garāks mūžs – lēnām piepildās, taču, izrādās, no valstu organizācijas un sabiedrības pārvaldes viedokļa tas nebūt nenozīmē vieglāku un vienkāršāku dzīvi.

Seulas jaunais kurss?

Nedēļas sākumā par Dienvidkorejas prezidenta pirmstermiņa vēlēšanu gana pārliecinošu uzvarētāju kļuva Demokrātiskās partijas jeb, raugoties plašāk, kreiso spēku kandidāts Li Džemjongs.

Polijas nenoteiktība

Par iepriekšējās nedēļas nogalē Polijā notikušo prezidenta vēlēšanu otrās kārtas uzvarētāju kļuvis konservatīvās opozīcijas partijas Likums un taisnīgums (PiS) kandidāts Karols Navrockis.

Sīrijas mūžīgā nestabilitāte

Kas šobrīd notiek Sīrijā, kuru pusotru desmitgadi plosījis pilsoņu karš, un vai šajā valstī jebkad varētu iestāties miers?

Sliktāk par Votergeitu

Ne tikai Amerikas Savienotajās Valstīs par politisko dižpārdokli un iemeslu kaismīgām diskusijām ir kļuvusi žurnālistu Džeika Tapera un Aleksa Tomsona grāmata Pirmdzimtais grēks (Original Sin), kura vēsta par iepriekšējā ASV prezidenta Džo Baidena prezidentūras aizkulisēm.

ASV ārpolitiskais kurss

Amerikas Savienotajās Valstīs būtiskas pārmaiņas un ievērojamu darbinieku skaita samazināšanu piedzīvo tāda Vašingtonas ārpolitiskajam kursam ļoti nozīmīga institūcija kā Nacionālā Drošības padome (NDP).

Miera iniciatīvas bez rezultātiem

Pasaules uzmanības centrā šobrīd ir mēģinājums panākt Krievijas piekrišanu bezierunu 30 dienu pamieram. To sākotnēji pieprasīja, bet pēc tam savu nostāju mainīja arī ASV prezidents Donalds Tramps. Tikmēr Maskava pamiera vietā vispirms rosināja tikšanos ar Ukrainu Stambulā, bet dažas dienas vēlāk notika ASV un Krievijas līderu telefonsaruna. Ap šiem notikumiem sacelta milzu ažiotāža, tomēr pie uguns pārtraukšanas tie tā arī nav noveduši.

Jaunie zvaigžņu kari

Nedēļas pirmajā pusē ASV prezidents Donalds Tramps kopā ar aizsardzības ministru Pīteru Hegsetu paziņoja par lēmumu izveidot pretraķešu aizsardzības sistēmu Zelta kupols (Golden Dome).

Portugāles nebeidzamais stāsts?

Kamēr Latvijā galvenā uzmanība bija pievērsta prezidentu vēlēšanām Rumānijā un Polijā (kur notika vēlēšanu pirmā kārta), nozīmīgs balsojums – parlamenta jeb Republikas Asamblejas vēlēšanas – pagājušās nedēļas nogalē notika arī vēl vienā Eiropas valstī – Portugālē.

Strīdus ābols Kašmīra

Pagājušajā nedēļā ar militāro akciju pārtraukšanu un abpusēju sevis pasludināšanu par uzvarētājiem noslēdzās kārtējais konflikts starp Indiju un Pakistānu. Vēsturē tas paliks ar to, ka šī konflikta laikā notika gaisa kauja, kādu pasaule nebija pieredzējusi kopš II pasaules kara laikiem. Tomēr kārtējais pamiers un atgriešanās pie abpusēja aukstā kara neatrisina nevienu no pretrunām, kas jau gadu desmitiem pastāv starp Ņūdeli un Islāmābādu. Kādi ir ilgstošo Indijas un Pakistānas domstarpību cēloņi, un vai vispār iespējams tās atrisināt mierīgā ceļā?

Pauze tirdzniecības karā

Pagājušās nedēļas nogalē Šveices pilsētā Ženēvā notikušajās ASV un Ķīnas tirdzniecības sarunās panāktās vienošanās ir lielā mērā mazinājušas spriedzi abu lielvaru attiecībās, tomēr tā arī nav sniegušas skaidru atbildi, kāda būs šo attiecību tālākā attīstība.