Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas sekretāre Krista Krūmiņa, vakcinācija ir īpaši ieteicama, ja grūtniece ir veselības aprūpes vai sociālā aprūpes centra darbiniece, vai nodarbināta kādā citā jomā ar paaugstinātu inficēšanās risku.
Ja grūtniece nepieder nevienai no prioritārajām riska grupām, bet vēlas vakcinēties pret Covid-19, tad vakcinācijas ieguvumi un Covid-19 saslimšanas riski jāizvērtē individuāli kopā ar veselības aprūpes speciālistu, taču, ņemot vērā, ka šobrīd pieejamie dati nepierāda vakcinācijas saistību ar nelabvēlīgiem notikumiem grūtniecības laikā, bet vakcinācija samazina risku saslimt ar vidēji smagu un smagu slimības gaitu, vakcinācija, ekspertu ieskatā, ir atbalstāma.
Turklāt saslimšanas riska mazināšanai iesakāma arī esot partnera, kā arī citu kopējās mājsaimniecības locekļu vakcinācija.
Pēc speciālistu paustā, šobrīd nav norāžu, ka vakcinācija būtu jāveic kādā noteiktā grūtniecības laikā - jebkurš no grūtniecības trimestriem vakcinācijai var būt piemērots. Arī zīdīšana nav iemesls vakcinācijas atlikšanai. Sievietes, kuras zīda bērnu, jo īpaši, ja viņas ietilpst prioritārajās riska grupās, var vakcinēt. Turklāt vakcinācija pret Covid-19 nav iemesls pārtraukt zīdīšanu.
Speciālisti vakcināciju pret Covid-19 atzīst par drošu un rekomendējamu arī sievietēm, kuras plāno grūtniecību, lai mazinātu smagas saslimšanas risku iespējamās grūtniecības laikā.
Grūtniecēm vakcinācijai pret Covid-19 speciālisti iesaka izmantot Pfizer/BioNTech vai Moderna mRNS tehnoloģiju vakcīnas, kas ir pasaulē visbiežāk grūtniecēm izmantotās vakcīnas.
Turpinoties Covid-19 izplatībai Latvijā, stacionāros nokļūst aizvien vairāk Covid-19 inficētu grūtnieču un dzemdētāju. Ja 2020.gadā Rīgas Dzemdību namā tika stacionētas 17 ar Covid-19 inficētas grūtnieces, tad 2021.gada pirmajos piecos mēnešos - 39 grūtnieces.
Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā 2020.gadā stacionārā ievietotas astoņas, bet šogad - 21 Covid-19 inficēta grūtniece. Saslimstot ar Covid-19 grūtniecības laikā, biežāk attīstās smaga slimības gaita un rodas nepieciešamība ārstēties intensīvās terapijas nodaļā. Tāpat arī pastāv augstāks priekšlaicīgu dzemdību un ķeizargrieziena risks, kā arī biežāk novērojami ar trombu veidošanos saistīti sarežģījumi un augļa bojāeja.