Ieskicējot savu redzējumu par FKTK galvenajiem uzdevumiem, Purgaile pauda, ka FKTK komandai svarīgi iemācīties strādāt pēc būtības, nevis formas, piebilstot, ka 25 gadu darba pieredze tieši finanšu jomā viņai devusi skaidru priekšstatu par situāciju nozarē kopumā un to, kādi darbi ir veicami turpmāk. "Pirmkārt, mums ir jānodzēš ugunsgrēks, kas saistīts ar Moneyval ziņojumu. Gan valdība, gan Finanšu izlūkošanas dienests un citas iesaistītās institūcijas ir jau ļoti daudz paveikušas, taču ir arī daudz lietu, kas ir pusceļā, un šīs lietas ir jānoved līdz galam," uzsvēra Purgaile. "Jāpārliecinās, ka ikviena finanšu institūcija ir atbilstoša jaunākajām likumu normām, ka tām ir pilna izpratne par to, kādā veidā tiek organizēti banku iekšējie procesi un procedūras, ka cilvēkiem bankās ir izpratne par to, kas tiešām ir nelegāli iegūtu līdzekļu atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas riski. Lai mēs nevis skatītos uz to, vai mums ir papīri kārtībā, bet uz to, vai cilvēki pēc būtības izprot šos riskus un spēj tos adekvāti novērtēt."
Neformāla informācija liecina, ka Latvijas ziņojuma izskatīšana par Moneyval rekomendāciju īstenošanu notiks novembra beigās. Noslēguma ziņojumu gatavošot eksperti no Melnkalnes un Slovēnijas. Latvija uzskata, ka likumi banku uzraudzības uzlabošanai, tostarp FKTK jautājums, par ko liecina arī jaunā FKTK vadītāja konkursa noslēgums, ir sakārtots. Taču lielākā uzmanība vērtēšanā tiek pievērsta tieši likumu ieviešanai praksē, bet Latvijas galvenā problēma ir lietu izmeklēšana, apsūdzību uzrādīšana un tiesvedības. "Mums nav daudz tādu lietu, ko parādīt, kur tiešām šie likumi tiek efektīvi īstenoti šajā situācijā," Dienai pauž informēts avots. Latvijas izredzes neiekļūt pelēkajā sarakstā pašlaik esot vērtējamas kā "50% pret 50", taču situācija pēdējā mēneša laikā esot manāmi uzlabojusies.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 20. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pareizaisvirsraksts
Labais
Ludis