Mazo klašu ieguvums
OECD Izglītības un prasmju departamenta analītiķis Simons Normando, prezentējot šo pētījumu, uzsvēra, ka šis nebija normāls gads. Jau marta beigās, cenšoties ierobežot pandēmijas izplatību, OECD 46 valstīs skolas tika daļēji vai pilnībā slēgtas un atvērtas tikai pēc 7–19 nedēļām. Šāds nebijis notikums lika pārkārtot visu mācību procesu, nodrošinot to attālināti. Tajā liela loma bija jaunāko tehnoloģiju prasmīgai izmantošanai. Kā liecina aptaujas dati, tad pirms pandēmijas mazāk nekā puse skolotāju bieži uzdevuši skolēniem īstenot projektus, pielietojot dažādas IT platformas. 18% skolotāju atzinuši, ka nepietiekami tos apguvuši un tas radījis grūtības saziņas procesā ar skolēniem.
Zināms pluss, atsākot mācības klātienē, ir mazās klases, kurās varētu būt vieglāk ievērot jaunos distancēšanās ierobežojumus. Latvijā vidējais skolēnu skaits pašvaldību sākumskolas klasēs ir 17, tas ir mazāk nekā vidēji OECD valstīs, kur tas ir 21. Pašvaldību skolās pamatizglītības otrajā posmā Latvijā vienā klasē vidēji ir 16 skolēnu, kamēr OECD valstīs vidēji šī posma klasēs ir 23 skolēni.
Ziņojumā arī konstatēts, ka 2017. gadā valsts izdevumi par izglītību no sākumskolas līdz augstākajai izglītībai Latvijā bija 9%, kas ir mazāk nekā vidējais OECD rādītājs 11%. Tā kā nav skaidrības par iespējamo Covid-19 pandēmijas kopējo ietekmi uz izglītības izdevumiem, valdībām OECD valstīs nāksies pieņemt sarežģītus lēmumus par resursu sadali, jo to līdzekļi tiek ieguldīti valstu ekonomikās un veselības jomā.
Robežu slēgšana atstāja lielu iespaidu uz studentiem, kuri mācās ārvalstīs. Statistika rāda, ka 2018. gadā tādu bija 5,6 miljoni, kas ir divreiz vairāk nekā 2005. gadā. Latvijā ārvalstu studentu skaits šajos gados audzis: ja 2014. gadā tie bija 5%, tad 2018. gadā – 9%. Savukārt 7% Latvijas valstspiederīgo iestājušies aizrobežu izglītības iestādēs. Populārākie OECD valstu un partnervalstu studētgribētāju galamērķi ir angliski runājošās valstis – Austrālija, Kanāda, Apvienotā Karaliste un ASV –, uz kurieni dodas vairāk nekā 40%. No Latvijas visbiežāk dodas studēt uz Apvienoto Karalisti.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 10. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!