Lai gan kopumā bērnu potēšanas statistika ir pozitīva, tomēr ir daļa vecāku, kuri nevēlas atļaut vakcinēt savas atvases. Situācija tiek skaidrota ar dažādiem iemesliem – vainoti gan ārsti, gan dezinformācija un mīti, gan uzticības zaudēšana vakcinācijai pēc kovidpandēmijas. Veselības ministrija sola izmaiņas prasībās ārstiem, kā arī vecākiem, ja tie atsakās potēt savus bērnus.
Labi rādītāji mazākiem bērniem
Kopumā imunizācijas līmenis bērniem no viena līdz septiņu gadu vecumam ir augsts, un pirms kovidpandēmijas vakcinācijā pret infekcijas slimībām Latvija pārsniedza Eiropas Veselības organizācijas rekomendētos rādītājus. Kovida laikā iezīmējās vakcinācijas kritums, taču nu atkal ir redzams kāpums, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē situāciju ieskicēja Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Jana Feldmane. Viņa norādīja, ka kopš 2008. gada vakcinācijas kalendārā ir iekļautas potes pret gripu, rotavīrusu, cilvēka papilomas vīrusu (CPV) gan zēniem, gan meitenēm, garo klepu, vējbakām. Lielākas problēmas no jauniekļautajām potēm ir ar vakcināciju pret tuberkulozi un rotavīrusu. Ir arī ieviesta daļa no Imunizācijas valsts padomes lēmumiem par valsts apmaksātām vakcīnām, piemēram, pote pret garo klepu grūtniecēm un pusaudžiem un dzimumneitrāla CPV, taču vēl ir tādi lēmumi, kurus kavē ieviest finansējuma trūkums, piemēram, valsts apmaksāta pote bērniem pret ērču encefalītu vai pret pneimokoku riska grupām un senioriem.
J. Feldmane akcentēja: bērniem viena, divu un septiņu gadu vecumā ir sasniegti labi imunizācijas rādītāji, kas ir tuvu tiem, kādus rekomendē Pasaules Veselības organizācija, tostarp pret pneimokoku infekciju, difteriju un
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 17. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00