Diskusijas par iespējamo KP un SPRK apvienošanu tika aktualizētas, lai rastu risinājumu KP finansiālās neatkarības un kapacitātes stiprināšanai, ņemot vērā situāciju iestādē ar hronisku finanšu resursu trūkumu pilnvērtīgai konkurences uzraudzības funkciju izpildei. EM arī uzsver, ka arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) un Eiropas Komisija uzsvēra, ka valsts konkurences iestādēm jābūt nodrošinātām ar nepieciešamajiem rīkiem un resursiem efektīvai konkurences tiesību piemērošanai.
Izpildot Ministru kabineta uzdevumu izvērtēt abu iestāžu apvienošanas iespējas ar mērķi nodrošināt valsts budžeta racionālu izmantošanu un administratīvā sloga mazināšanu, kā arī lai sekmētu konkurences veicināšanu visās tautsaimniecības nozarēs, Ekonomikas ministrija secināja, ka abu iestāžu funkcijas nedublējas, turklāt KP īsteno konkurences uzraudzību ne tikai regulētajos, bet gan visos tautsaimniecības sektoros; KP administratīvo funkciju daļēji nodrošina EM (grāmatvedības, IT, komunālo pakalpojumu u.c. jomās); šādas strukturālās reformas nerisinās atalgojuma problēmjautājumu KP.
Lai celtu atalgojumu konkurences uzraudzības funkciju īstenotājiem un tādējādi samazinātu profesionālāko darbinieku aizplūšanu uz privāto sektoru, EM lūdz rast iespēju piešķirt papildu finanšu resursus KP no valsts budžeta līdzekļiem. Ministrijas veiktie aprēķini rāda, ka KP atlīdzības jautājumu risināšanai nākamo trīs gadu laikā nepieciešams palielināt finansējumu 705 559 eiro apmērā. Jautājums par nepieciešamā papildu finansējuma piešķiršanu KP tiks izskatīts valsts budžeta gatavošanas procesā.