Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +1 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 18. novembris
Doloresa, Aleksandrs, Brīve

Krievija nav izrādījusi nekādas aktivitātes vēsturnieku komisijas darba uzsākšanai

Maz ticams, ka Latvijas un Krievijas divpusējās vēsturnieku komisijas pirmā tikšanās varētu notikt, kā agrāk cerēts – 17.oktobrī, laikrakstam Latvijas Avīze prognozē komisijas Latvijas līdzpriekšsēdētājs Inesis Feldmanis. Kopš vasaras sākuma Krievija nav izrādījusi nekādas aktivitātes un nav pat nosaukusi savu komisijas sastāvu. 

Šogad pirms Jāņiem profesors I.Feldmanis un Latvijas Valsts prezidenta padomnieks vēstures jautājumos Antonijs Zunda Maskavā vienojās ar divpusējās komisijas vadītāju no Krievijas akadēmiķi Aleksandru Čubarjanu, ka pirmā kopējā komisijas sēde notiks Maskavā šā gada 17.oktobrī vai 14.novembrī. Šobrīd skaidrs, ka pirmais termiņš, visticamāk, vairs nav reāls, jo ielūgumus Krievija nav atsūtījusi un arī vīzu saņemt pāris nedēļu laikā nez vai izdotos. Ne A.Čubarjans, ne viņa kolēģi nav nosaukuši savus desmit komisijas locekļus un vasaras gaitā nav arī atsūtījuši viedokli par Latvijas piedāvāto komisijas nolikuma projektu. 

Profesors Feldmanis informēja, ka šonedēļ Krievijai atgādināts par komisiju. Latvijas vēsturnieki turpina uzturēt spēkā viedokli, ka tai jāskata tikai 20. gadsimta notikumi, un Maskava līdz šim to nav apstrīdējusi. ''Ja sāks, diskutēsim atkal,'' sacīja Feldmanis. Agrākā vienošanās par pirmo darba kārtības jautājumu paredz skatīt Latvijas un PSRS politiskās, ekonomiskās un kultūras attiecības pagājušā gadsimta 20. – 30. gados. 

Situācija tomēr rada jautājumus, jo, pēc Lietuvas un Krievijas vēsturnieku komisijas priekšsēdētāja Alvida Nikžentaiša sacītā, akadēmiķis Čubarjans, kurš ir līdzpriekšsēdētājs arī šai divpusējai komisijai, augustā apmeklējis Viļņu. Ineša Feldmaņa rīcībā nav informācijas, ka viņš tajā laikā būtu iegriezies Latvijā. 

Pazīstamais krievu vēsturnieks Boriss Sokolovs, komentējot situāciju, aizrādīja, ka izšķirošais vārds Krievijas puses sastāva izveidē un pārējos jautājumos būs nevis Čubarjanam, bet ''augstākai priekšniecībai'', iespējams, Krievijas prezidenta administrācijā.

Jāatgādina, ka ideja par kopīgu vēsturnieku komisiju sarežģītu vēstures norišu pētniecībai konkrētas aprises ieguva pagājušā gada decembra beigās Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes laikā Maskavā, viņam tiekoties ar Krievijas prezidentu Dmitriju Medvedevu. Dmitrijs Medvedevs toreiz solīja atbalstu kā arhīvu atvēršanai, tā komisijas darbam. Tagad zinām, ka nākamgad Medvedevu prezidenta amatā, visticamāk, nomainīs Putins.

Divpusējās komisijas Latvijas locekļi ir profesori Inesis Feldmanis, Aivars Stranga, Antonijs Zunda, Daina Bleiere, Heinrihs Strods, kā arī Irēne Šneidere, Aleksandrs Ivanovs, Rudīte Vīksne, Jānis Taurēns un Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas