Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Piektdiena, 19. aprīlis
Vēsma, Fanija

Latvija piesaka kandidatūru ANO Drošības padomei

Ceturtdien Ņujorkā, ASV, svinīgi atklāta priekšvēlēšanu kampaņa, Latvijai pirmo reizi piesakot savu kandidatūru uz nepastāvīgo vietu ANO Drošības padomē, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Forda fonda centrā notikušajā priekšvēlēšanu kampaņas atklāšanas pasākumā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs savā uzrunā ANO dalībvalstu pārstāvjiem iezīmēja Latvijas prioritātes ANO Drošības padomē - tiesiskumu un demokrātiju, sieviešu tiesību un iespēju veicināšanu, kā arī risinājumus drošībai, ilgtspējai un attīstībai.

Latvijas dalība ANO Drošības padomē "sniegs iespēju aizstāvēt tiesiskumā balstītu starptautisko sistēmu un demokrātiskās vērtības, palīdzēt līdzīgi domājošām valstīm, kā arī akcentēt jautājumus, kas aktuāli Latvijas un Baltijas valstu reģiona drošībai," uzsver Latvijas puse.

Priekšvēlēšanu kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025.gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027.gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Lai Latvija tiktu ievēlēta, tai ir jāsaņem vismaz divas trešdaļas ANO dalībvalstu atbalsts jeb 129 balsis no 193 balsstiesīgajām valstīm. Lai šo atbalstu iegūtu, Latvijai jāveic starptautiska priekšvēlēšanu kampaņa, kas ietver dalībvalstu uzrunāšanu divpusējās vizītēs un tikšanās daudzpusējo pasākumu ietvaros, kā arī Latvijas starptautiskās redzamības palielināšanu.

Kā norāda ĀM, dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību. Tas sniegtu iespēju Latvijai dot savu ieguldījumu pasaules mieram un noturībai. Šis mērķis atspoguļojas arī kampaņas moto "Kopā par mieru un noturību".

Kopš Latvija kļuva par pilntiesīgu ANO dalībvalsti 1991.gada 17.septembrī, ir panākta veiksmīga valsts sabiedrības attīstība. Latvija, kļūstot no palīdzības saņēmējas par palīdzības sniedzēju, aktīvi piedalās ar savu ieguldījumu starptautiskajos procesos, norāda ĀM.

Latvijas pieteikums ANO Drošības padomei apliecina tās gatavību uzņemties papildu atbildību par starptautiskajiem procesiem, aktīvi iestāties par tiesiskumu un cilvēktiesībām, kā arī ANO sistēmas modernizāciju. Latvija atbalsta lielāku ANO Drošības padomes caurskatāmību, efektivitāti un atbildību. Jau šobrīd Latvija aktīvi iestājas par tādu jautājumu uzturēšanu ANO darbakārtībā, kā Ukrainas teritoriālā integritāte, cilvēktiesību pārkāpumi Baltkrievijā, kiberdrošība un dezinformācijas apkarošana, miera uzturēšana, sieviešu tiesību un iespēju veicināšana, klimata pārmaiņas un vēl daudziem citiem jautājumiem.

2023.gada aprīlī Ministru kabinets apstiprināja kampaņas tematiskos virzienus, kurus kopā ar valsts, nevalstiskā un privātā sektora pārstāvjiem izstrādāja starpinstitūciju darba grupa ĀM vadībā. Tika definēti vairāki tematiskie virzieni: tiesiskums un demokrātija; sieviešu tiesību un iespēju veicināšana, tajā skaitā programmas "Sievietes, miers un drošība" īstenošana, risinājumi drošībai, ilgtspējai un attīstībai. Šo virzienu caurvijošā vadlīnija ir noturība.

Ar priekšnesumu pasākuma atklāšanā Ņujorkā uzstājās jauniešu koris "Kamēr…". Dalībnieku vidū bija ANO dalībvalstu pastāvīgie pārstāvji, vietnieki un citas augstas amatpersonas no visiem pasaules reģioniem.

Paredzēts, ka ANO Drošības padomes vēlēšanas notiks 2025.gada jūnijā ANO Ģenerālās asamblejas 79.sesijas laikā, Ņujorkā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Šeit ir Latvija un viena valsts valoda – latviešu

Par ārlietu ministra maiņu, krievu valodu kā instrumentu Krievijas ģeopolitisko mērķu sasniegšanai mūsu publiskajā telpā un par globālo nenoteiktību intervijā Agnesei Margēvičai spriež politolo...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas