Biedrības Zemnieku saeima priekšsēdētājs Juris Lazdiņš norādīja, ka pagaidām vēl nav skaidrs, par cik ilgu laika posmu aprēķināts minētais atbalsts, tikmēr vairāk nekā trīs mēnešu laikā Krievijas embargo piena lopkopības nozarei Latvijā ir radījis zaudējumus vairāku desmitu miljonu eiro apmērā.
"Ja publiskotais kompensācijas apmērs ir paredzēts vienam mēnesim, tad 7,7 miljoni eiro ir adekvāta kompensācija. Savukārt, ja ar 7,7 miljoniem tiks kompensēts viss zaudējumu periods, tad būtiski situācija piena sektorā netiks uzlabota, jo ar šo summu tiks segti vien divu mēnešu zaudējumi. Eiropas Komisijai (EK) ir jāpaskaidro, par kādu periodu šī kompensācija būs paredzēta, savukārt Latvijai atkārtoti ir jāiesniedz kopējo zaudējumu apmērs," sacīja Lazdiņš.
Tāpat viņš apliecināja, ka Latvijas lauksaimnieki nav atteikušies no ieceres pievienoties Baltijas valstu un Somijas kolēģu plānotajām protesta akcijām decembrī Briselē.
"Lai arī pirmais palīdzības signāls no EK ir saņemts, Baltijas valstu un Somijas lauksaimnieki turpinās Briseles augstākās amatpersonas iepazīstināt ar kritisko situāciju un tuvākajā laikā dosies uz Briseli protesta akcijā," norādīja Lazdiņš.
Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes valdes loceklis Uldis Krievārs atzina, ka piešķirtā summa ir simboliska.
"Taču varēja gadīties, ka tā būtu vēl mazāka. Skaidri var redzēt, ka joprojām esam Eiropas perifērija un ietekme uz šādiem lēmumiem ir visai maza, mūsu problēmas nespēj nonākt citu ES valstu dienaskārtībā. Tikmēr situācijā, kad līdzīgas problēmas skar veco dalībvalstu lauksaimniekus, reakcija ir pavisam citāda - ātra un vērienīga. Gandrīz 2% no tiešmaksājumu budžeta tika novirzīts ES krīzes atbalsta fondam, taču situācijā, kad ir reāla krīze, no ES budžeta saņemam niecīgu atbalstu," sacīja Krievārs.
Zemnieki jau iepriekš norādījuši, ka sakarā ar Krievijas embargo ieviešanas piena iepirkuma cenas samazinājušās vidēji par 25%, piensaimniecību ieņēmumi kritušies līdz pat 40%, samazinās algas, un ir problēmas ar bankām. Saskaņā ar Zemkopības ministrijas aplēsēm Krievijas sankcijas Latvijas piena ražotājiem no šā gada augusta līdz decembrim kopumā radīs zaudējumus 20,9 miljonu eiro apmērā.
Kā ziņots, EK vakar apstiprinājusi lēmumu piešķirt 28 miljonu eiro atbalstu Igaunijas, Latvijas un Lietuvas piena ražotājiem, kas tiks novirzīts zaudējumu segšanai saistībā ar Krievijas aizliegumu ievest Eiropas Savienības lauksaimniecības produktus, liecina EK paziņojums.
Plānots, ka Igaunija saņems 6,9 miljonus eiro, Latvija - 7,7 miljonus eiro, bet Lietuva - 14,1 miljonu eiro.
Atbalsts aprēķināts, pamatojoties uz attiecīgo valstu piena kvotu izpildi 2013.-2014.gadā.