Turklāt valžu darbība tiks paredzēta nevis atsevišķā likumā, kā to paredz ATR likuma pārejas noteikumi, bet gan topošajā pašvaldību likumā, kas jau drīzumā tiks nodots sabiedrības vērtējumam.
VARAM skatījumā tēriņi valžu vēlēšanām būtu nesamērīgi augsti. Arī Latvijas Pašvaldību savienībā Dienai netieši apliecina bažas par prezidenta iecerēto modeli. Savukārt Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītāja Kristīne Bērziņa apšauba, ka vēlēšanu organizēšana, izmantojot, piemēram, Latvija.lv platformu, tehniski vispār ir iespējama uz 2021. gada pašvaldību vēlēšanām.
Nav tā vērts
Saeima valdībai līdz šā gada beigām ir uzdevusi izstrādāt likumprojektu, kas paredzētu vietējo kopienu – pilsētu un pagastu – tiesības demokrātiski ievēlēt savus pārstāvjus un piešķirt tām kompetenci vietējas nozīmes jautājumu kārtošanai. Levits, izsludinot ATR likumu, argumentēja – ja nebūtu šī uzlabojuma un norādes par vēsturiskajām zemēm, "reforma nebūtu derīga" un būtu jāatdod atpakaļ parlamentam. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (A/P) padomnieks Madars Lasmanis Dienai atzīst: "Mēs šobrīd neesam gatavi uzrakstīt atsevišķu likumu par kopienu vēlēšanām. Jā, politiķi tādu uzdevumu ir devuši, bet mēs to esam iztulkojuši mazliet savādāk. Tā [iedzīvotāju valdes] būs daļa no pašvaldību likuma."
Jauno pašvaldību likumprojektu VARAM plānojusi publicēt nākamnedēļ savā mājaslapā, pēc kā sekos sabiedriskā apspriešana un saskaņošana ministrijās un precizētās versijas iesniegšana Ministru kabinetā.
Lasmanis stāsta, ka iedzīvotāju valdēm nav plānots piešķirt konkrētas funkcijas vai finansējumu, valžu locekļi nesaņems atalgojumu. Valdei būtu iespējas runāt ar pašvaldības domi par jebkuru tēmu. "Ja aktuāla ir puķu dobe, tad ar pašvaldību runā par to. Ja aktuāla ir bērnudārza būvniecība vai skolas slēgšana, tad notiek dialogs pa to," ieskicē padomnieks. Valdē būtu no trim līdz septiņiem cilvēkiem atkarībā no iedzīvotāju skaita. Plānots, ka valdes būtu jāveido tajās administratīvajās vienībās, kurās ir vismaz 1000 iedzīvotāju. Ja mazāk – valdi varētu veidot atkarībā no pašvaldības iespējām un iedzīvotāju interesēm.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 15. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!