Konsultatīvais tālrunis smēķētājiem 67037333 Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) paspārnē ir kopš 2015. gada. SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone Dienai stāsta, ka cilvēkiem ir iespēja anonīmi vērsties pēc palīdzības pie psihologa, kas sniedz praktiskus ieteikumus, kā atmest smēķēšanu, informāciju par pasīvo smēķēšanu, smēķēšanu grūtniecības laikā un citām lietām. Būtībā speciālisti motivē cilvēku mainīt savus paradumus un sniedz atbalstu, piemēram, brīžos, kad zvanītājs izjūt vēlmi atsākt smēķēt.
Konsultanti sarunās novērojuši, ka smēķēšanu cilvēkiem traucē atmest apkārtējie faktori: krīzes situācijas ģimenē, līdzatkarība, sociālā vide, stress un citi apstākļi. Mainīt paradumus būtiski motivē tabakas izstrādājumu cena.
Lai gan tālrunis darbojas vairākus gadus, par šī pakalpojuma efektivitāti ir grūti spriest. Mārtiņsone norāda, ka ir daudz faktoru, kas nosaka, vai cilvēkam izdosies atmest smēķēšanu. Šādas konsultācijas saņemšana diez vai būs galvenais iemesls cilvēka lēmumam. Ja šāds mērījums tiktu veikts, tas neatspoguļotu objektīvo situāciju. Tomēr netiek apšaubīta šāda tālruņa nepieciešamība. Mārtiņsone norāda uz zinātnisko literatūru, kur šādas konsultācijas tiek minētas kā efektīvāks līdzeklis, salīdzinot ar bukletiem un pašpalīdzības grāmatām.,
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 12. februāra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
>:-)