SAB ziņojums par 2022. gadu saprotamā kārtā lielākoties veltīts Krievijai, un dažbrīd pārsteidz ļoti kategoriskais tonis, kādā bez jebkādiem "varētu būt" un "iespējams" birojs vērtē esošo situāciju un izsaka prognozes. Un tas kategoriskākais un pesimistiskākais secinājums, kuru publiskojis mūsu galvenais izlūkdienests, laikam ir tas, ka Putina režīms šobrīd ir stabilāks kā jebkad. Par spīti visam tam, ko mēs šī viņa Ukrainas avantūras pirmajā gadā, domājams pamatoti, esam tulkojuši kā Putina milzīgas kļūdas.
Objektīvi faktori norāda uz to, ka viņš ir absolūti stabils. SAB ziņojumā rakstīts – opozīcija ir iznīcināta, alternatīvu Putinam nav. Tajā pašā laikā es gan gribētu uzsvērt, ka arī Putina tuvākajā lokā ir cilvēki, kas uzskata, ka šī avantūra Ukrainā bija ļoti liela kļūda. Daļa uzskata, ka kļūda, jo nevajadzēja tā darīt, jo tas bija riskanti, un otra daļa uzskata par kļūdu, jo Putins pārāk vāji tam pieiet, – tā domā ultranacionālisti. Domāju, mēs varam sagaidīt – ja Krievijas Ukrainas operācijas komandiera, ģenerāļa Gerasimova pavasara ofensīva tagad nebūs veiksmīga un, vēl sliktāk, ja ukraiņiem būs veiksme, tad ir ļoti iespējams, ka šie Krievijas varas elites dažādie grupējumi, kuros ir gan specdienesti ar dažādām interesēm, gan bruņotie spēki, gan privātās militārās kompānijas (Vāgnera grupa ir tikai viena no tām), gan Kadirovs, kurš sevi uzskata par ļoti ietekmīgu vīru, sāks skatīties un grupēties, kurš būs nākamais saimnieks Kremlī. Domāju, ka ukraiņi savus plānus ļoti rūpīgi slēpj, izmanto "maskerovku" tādā pašā veidā, kā viņi to darīja pirms Harkivas atbrīvošanas, tāpēc pavasarī varam sagaidīt pārsteigumus no ukraiņu puses. Tas nozīmē, ka izmaiņas nenāks no apakšas, neticu, ka varētu būt kāda liela sacelšanās, bet drīzāk varētu būt izrēķināšanās un cīņa par ietekmi starp šiem dažādajiem varas grupējumiem.
Tātad cerība ir.
Es neteiktu, ka tas ir cerīgi, es teiktu, ka tas, kurš nāks pēc Putina, būs, visticamāk, vēl sliktāks, un patiesībā jādomā, kas būs pēc Putina, jo tas, kas būs pēc Putina, diez vai ilgi varēs noturēties, jo viņam nebūs uzbūvēta tāda varas vertikāle, kādu Putins sev uzbūvējis pēdējos 20 gados. Tad ir kaut kāda iespēja, ka mēs varētu Krievijai palīdzēt nonākt uz demokrātiska virziena ceļa.
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 7. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!