Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +17 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 15. jūlijs
Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons

Neizdodas tiesā panākt pērn apstiprināto elektrības sadales tarifu atcelšanu

Administratīvā apgabaltiesa šodien noraidīja vairāku personu pieteikumu, ar kuru tika apstrīdēts un lūgts atcelt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) 2023.gada maija lēmumu par AS "Sadales tīkls" elektroenerģijas sadales tarifu apstiprināšanu.

Apgabaltiesas spriedumu var pārsūdzēt Augstākajā tiesā viena mēneša laikā.

2023.gada jūlijā stājās spēkā SPRK apstiprinātie "Sadales tīkla" un pārvades sistēmas operatora "Augstsprieguma tīkls" (AST) jaunie elektroenerģijas sistēmas pakalpojumu tarifi, kas ievērojami sadārdzināja elektroenerģijas gala cenu patērētājiem.

Tiesā tika iesniegti kopumā četri līdzīgi pieteikumi, lūdzot atcelt lēmumus par tarifa apstiprināšanu, tādēļ lietas tika apvienotas. Prasību pret SPRK apstiprinātajiem "Sadales tīkla" tarifiem iesniedza arī partija "Suverēnā vara", paužot nostāju, ka tarifu apstiprināšanas procedūrā tika pieļauti "rupji pārkāpumi" - jaunais tarifu projekts netika nodots sabiedriskai apspriešanai un tarifu apstiprināšanas gaitā tika grozīta to aprēķināšanas metodoloģija.

"Sadales tīkla" jauno tarifu ietekme uz mājsaimniecībām bija atšķirīga atkarībā no pieslēguma parametriem un patēriņa, tostarp maksu nosaka, vai ir ir vienas fāzes (1F) vai trīs fāžu (3F) pieslēgums, vai slodze ir 16 ampēri (A), 20A, 25A, 32A, 40A vai vairāk, kā arī no patērētajām kilovatstundām (kWh).

Pēc kompānijas tolaik sniegtās informācijas, dzīvokļu īpašniekiem, kuriem ir 1F pieslēgums un patēriņš ir 100 kWh mēnesī, rēķins vidēji pieauga par pieciem līdz septiņiem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tikpat liels pieaugums bija privātmāju īpašniekiem ar 1F pieslēgumu un 125 kWh patēriņu mēnesī. Savukārt elektroenerģijas rēķina pieaugums privātmāju īpašniekiem ar 3F pieslēgumu bija atšķirīgs, ko ietekmē izvēlētā slodze. Tostarp 3F pieslēgumam (16A vai 20A) rēķina pieaugs ir par apmēram 12-15 eiro bez PVN, bet 3F pieslēgumam ar 25A un vairāk - apmēram 18 eiro un vairāk bez PVN.

Vēlāk tarifi tika pārskatīti. Pēc SPRK ekspertu aprēķiniem, piemēram, lietotājam ar 1F 16A pieslēgumu un elektroenerģijas patēriņu 100 kWh mēnesī sadales tarifa maksa 2024.gada janvārī, salīdzinot ar 2023.gada jūliju, samazinājās par aptuveni 6%. Tarifa fiksētās maksas daļa - maksa par jaudas uzturēšanu -, no 2024.gada janvāra samazinājās par aptuveni 7-11%, salīdzinot ar 2023.gada jūliju. Konkrēts samazinājums ir atkarīgs no lietotāja pieslēguma veida un izvēlētā tarifu plāna.

Nedaudz - par 1% - samazinājusies arī maksa par piegādātajām kilovatstundām, taču konkrēts mainīgās maksas samazinājuma apmērs ir atkarīgs no ikmēneša elektroenerģijas patēriņa.

Vienlaikus AST precizētais tarifs, ko veido tādas divas komponentes kā izmaksas par elektrības pārvadīšanu un izmaksas par jaudas uzturēšanu, ir par 2,5% mazāks nekā iepriekš spēkā esošais tarifs.

"Sadales tīkls" ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas