Otrajā ceturksnī piemaksu un prēmiju apjoms, salīdzinot ar 31,88 miljoniem latu pirmajā ceturksnī, audzis par 1,29%.
Sabiedriskajā sektorā piemaksās un prēmijās otrajā ceturksnī izmaksāti 13,68 miljoni latu, kas ir teju divkārt vairāk nekā pirmajā ceturksnī, kad prēmijas un piemaksas veidoja 6,86 miljonus latu.
Privātajā sektorā piemaksās un prēmijās no marta līdz jūnijam izmaksāti 27,35 miljoni latu jeb par 9,3% vairāk nekā pirmajā ceturksnī, kad šī summa veidoja 25,02 miljonus latu.
Kopējās darbaspēka izmaksas šā gada otrajā ceturksnī veidojušas 1,14 miljardus latu, kas ir par 6,5% vairāk nekā pirmajā ceturksnī, kad kopējās darbaspēka izmaksas bija 1,07 miljardi latu.
Privātajā sektorā darbaspēka izmaksas otrajā ceturksnī bija 661 389 miljoni latu, salīdzinot ar 622 710 miljoniem latu pirmajā pusgadā, bet sabiedriskajā sektorā - 482 707 miljoni latu iepretim 450 183 miljoniem latu pirmajā ceturksnī.
Saskaņā ar CSP piedāvāto definīciju sabiedriskais sektors ir valsts un pašvaldību iestādes un to komercsabiedrības, komercsabiedrības ar valsts vai pašvaldību kapitāla daļu 50% un vairāk, kā arī nodibinājumi, biedrības, fondi un to komercsabiedrības.
Darbaspēka izmaksās iekļauta atlīdzība par padarīto darbu gan naudā, gan preču un pakalpojumu veidā, darba devēja obligātie un brīvprātīgie sociālās apdrošināšanas maksājumi darbinieku labā, darba devēja tiešie sociālie maksājumi darbiniekiem, kā arī citas izmaksas, kas rodas, nodarbinot darbaspēku. Aprēķinos no darbaspēka izmaksām tiek atņemtas darba samaksas subsīdijas.