Nav tā, ka šajā diskusijā par ierosinājumu atbrīvot no kriminālsoda nepilngadīgos narkotiku lietotājus pārāk maz tiek spriests par iespējamiem riskiem, kas taču šķistu tikai normāli, izstrādājot tādu nozīmīgu politikas maiņu?
Tur noteikti ir daudz kontekstu, ko katrs ir domājis ar to dekriminalizāciju, bet katrā ziņā Latvijā jau tagad nav kriminālatbildības par narkotiku lietošanu – ja kādu pirmo reizi aiztur par narkotiku lietošanu, viņam piemēro administratīvo sodu, nevis kriminālsodu. Cits jautājums ir par atkārtotu lietošanu un narkotiku tirgošanu, glabāšanu, jo bieži vien narkotiku lietošana iet roku rokā ar citām kriminālām aktivitātēm, – par to ir jautājums.
Ja ir bijis kaut kāds likumpārkāpums, protams, pirmkārt, ir jādomā, kā šiem cilvēkiem palīdzēt, un tur nu gan es pilnīgi piekrītu, ka ir jāmaina gan sabiedrības nostāja, gan ārstēšanas pieeja. Un tā nu pašreiz nav pietiekama. Līdz ar to narkotiku lietotājiem, neskatoties uz to, ir vai nav likumpārkāpums, ne vienmēr šī medicīniskā, psiholoģiskā palīdzība, dažkārt arī sociālā palīdzība ir pieejama. Katrā ziņā mēs, mediķi, neesam par to, ka būtu jāsoda par lietošanu, bet esam par to, [ka jāmeklē iespējas] kā šiem cilvēkiem palīdzēt, kā viņiem sniegt konsultācijas. Tādēļ viss šis jautājums, šī iniciatīva ir jāskata kompleksi, arī izglītības jomā.
Otrdien Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes kopsēdē [pirmo vada veselības ministrs, otro – labklājības ministrs, un abu sastāvā ir tieslietu, iekšlietu, izglītības, pašvaldību un kultūras ministri – red.]
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 8. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00