Laika ziņas
Šodien
Migla

Pacientiem, kurus nogādās slimnīcās uzņemšanas nodaļās, veiks Covid-19 analīzes

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību un pēc iespējas mērķtiecīgāk atklātu saslimšanas gadījumus, Valsts operatīvā medicīniskā komisija ir lēmusi, ka pacientiem, kurus nogādās slimnīcu uzņemšanas nodaļās, veiks Covid-19 analīzes, portālu Diena informēja Veselības ministrijā (VM). Tas nozīmē, ka turpmāk Covid-19 analīzes veiks, piemēram, pacientiem, kurus Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests nogādās stacionārajās ārstniecības iestādēs.

Jau šobrīd slimnīcās vairākām pacientu grupām analīzes tika veiktas, piemēram, pacientiem, kuriem nepieciešamas neatliekamas operācijas, hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju vai akūtu respiratoru infekciju, personām ar neskaidras izcelsmes drudzi un citiem. Tāpat par Covid-19 analīžu nepieciešamību varēja lemt ārsts.

Turpmāk klāt nāks vēl viena pacientu grupa – visi, kurus nogādās uzņemšanas nodaļā neatkarīgi no pacienta sūdzībām. Izņēmums gan būs bērni, ja viņiem nebūs saslimšanas simptomu. 

Vienlaikus pacienti, kuriem ir saslimšanas simptomi (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, kakla sāpes, apgrūtināta elpošana), tiek lūgti sazināties ar savu ģimenes ārstu, kurš nosūtīs uz Covid-19 analīzēm. 

Jau ziņots, ka ģimenes ārsts varēs pieņemt lēmumu par pacienta nosūtīšanu uz analīzēm, ja pacientam būs saslimšanas simptomi. Attiecīgi ģimenes ārsts izveidos nosūtījumu e-veselības portālā vai nosūtījumu Centrālās laboratorijas vai E. Gulbja laboratorijas mājas lapā, vai pieteiks pacientu zvanot. 

Pēc nosūtījuma uz izmeklējumu saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija piezvanīs pacientam un vienosies par laiku un vietu, kur analīzes nodot. Ja ģimenes ārsts izvērtēs, ka pacients pats nevar doties uz analīžu nodošanas punktu, analīzes veiks pie pacienta mājas.

Tāpat ģimenes ārsti uz Covid-19 analīzēm var nosūtīt visas personas, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes. 

Savukārt, lai, pievērstu īpašu uzmanību pacientiem ar hroniskām saslimšanām (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības), ģimenes ārsts var nosūtīt uz analīzēm šos pacientus arī bez Covid-19 slimības pazīmēm. Uz pārbaudēm bez slimības pazīmēm var nosūtīt arī pacientus, kuri saņem orgānu aizstājējterapiju, tos, kuriem ir imūndeficīts un personas, kam paredzēta operatīva ārstēšana, piemēram, pirms operācijas. Tā kā šīm personām nav augšējo elpceļu slimības simptomu, uz analīžu nodošanas punktiem cilvēks var doties arī ar sabiedrisko transportu vai citādāk, ja persona izmanto sejas masku.  

Vienlaikus tāpat kā līdz šim ir vairākas grupas, piemēram, ārstniecības personas, farmaceiti un farmaceitu palīgi, operatīvo dienestu darbinieki, ziņu žurnālisti un citi, kuras uz analīzēm var sūtīt arī ar darba devēja norīkojumu, ja šīm personām ir saslimšanas simptomi. Plaša testēšana tiek organizēta arī sociālās aprūpes centros un slimnīcās hospitalizētajiem pacientiem.

Tāpat valsts apmaksātas analīzes uz Covid-19 veic arī personām, kurām 14 dienu laikā no atgriešanās Latvijā, parādās saslimšanas simptomi un ir iespēja ar savu automašīnu doties uz analīžu nodošanas punktiem. Lai pieteiktos valsts apmaksātu analīžu veikšanai, pacientiem vieglu simptomu gadījumos jāzvana pa Centrālās laboratorijas tālruni 8303. Tālruņa darba laiks ir darba dienās no plkst. 8 līdz plkst. 20 un sestdienās no plkst. 9 līdz plkst.15 un svētdienās laikā no plkst.9 līdz plkst.12.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas