Virtuālais muzejs ir vērienīga digitāla ekspozīcija ar trīsdimensionālas vides elementiem, kas tapusi gada laikā. Virtuālais muzejs šodien tika atklāts, kultūras ministrei pārgriežot simbolisko lentīti.
Kā tika informēti svinīgā pasākuma dalībnieki, tieši Ēlerte, vēl nebūdama ministre, kādā Latvijas Okupācijas muzeja biedrības sanāksmē ierosinājusi izveidot virtuālo muzeju. Pati Ēlerte atzinās, ka bijusi slikta krustmāte, jo tikai pametusi ideju un vēlāk notikumu virpulis viņu aizrāvis tālāk.
Projekta izmaksas ir vairāk nekā 105 000 eiro (73 790 latu), no kuriem 55 000 eiro (38 650 latus) muzejs ieguva Eiropas Savienības programmas "Eiropa pilsoņiem" projektu konkursā. Pārējā finansējuma avots ir Latvijas Kultūras ministrija un Okupācijas muzeja ziedotāji.
Virtuālā muzeja interneta adreses ir "www.e-okupacijasmuzejs.lv" latviešu valodā un "www.occupation.lv" angļu valodā.
Virtuālais muzejs ar interneta starpniecību iepazīstinās apmeklētājus ar lielu daļu Okupācijas muzeja satura - dokumentiem, fotogrāfijām, priekšmetiem, kartēm, atmiņu stāstu fragmentiem un citiem materiāliem. Tas sniegs informāciju par staļinisko un nacistisko režīmu Latvijā (1940-1953), tomēr saturs nedaudz pārsniegs šīs robežas. Pirmkārt, tas skaidros arī okupācijas priekšvēsturi un kontekstu, 1939.gada Hitlera-Staļina slepeno vienošanos un Otrā pasaules kara sākuma ietekmi uz Latviju.
Virtuālajā muzejā iekļauta sadaļa par Gulagu - padomju politiskajām vajāšanām, kas beidzās tikai 1988.gadā. Digitālajā ekspozīcijā izmantoti galvenokārt materiāli no Okupācijas muzeja krājuma, bet daļa materiālu arī no Latvijas Nacionālā arhīva. Atsevišķus materiālus virtuālajā muzejā ļāvušas iekļaut arī citas institūcijas, piemēram, Rakstniecības un mūzikas muzejs un Vācijas Federālais arhīvs.
Virtuālā muzeja projekta vadītāja Ieva Gundare uzskata, ka virtuālais muzejs varētu kļūt par nozīmīgu mācību līdzekli Latvijas vēstures apguvei skolās. Jaunieši, kam tuvas jaunās tehnoloģijas, ir galvenā virtuālā muzeja mērķauditorija. Pateicoties tehnoloģiju iespējām, jaunieši ar Latvijas vēsturi varēs iepazīties sev ierastā un ērtā veidā jebkurā pasaules vietā, gan atrodoties mājās, gan bibliotēkā, gan citviet, kur pieejams interneta savienojums.
Virtuālā muzeja apmeklētāji varēs brīvi pārvietoties pa tematiskām "telpām", patstāvīgi izvēloties muzeja apskates secību un dziļumu. Iespējams gan ātri noskaidrot vissvarīgāko, gan iepazīties ar tēmu paplašināti. Informācija būs lasāma ne tikai latviešu, bet arī angļu valodā, līdz ar to virtuālais muzejs būs vēl viens pakalpojums, ko Okupācijas muzejs varēs piedāvāt ārzemju auditorijai.