Pārresoru koordinācijas centra pārstāve Elīna Krūzkopa pastāstīja, ka Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam ir noteikts, ka 2030.gadā Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju skaitam ir jābūt ne mazākam par 2,02 miljoniem, tomēr ņemot vērā pašreizējās demogrāfiskās tendences, šis rādītājs nebūs sasniedzams. Pētījuma mērķis ir iegūt datus un analizēt faktorus, kas ietekmē tautas ataudzi, izstrādājot priekšlikumus demogrāfiskās situācijas uzlabošanai. Balstoties uz priekšlikumiem, ir paredzēts izstrādāt vismaz piecus politikas alternatīvu scenārijus, prognozējot dzimstības rādītāju, migrācijas un dabiskā pieauguma izmaiņas vidējā un ilgtermiņā.
Ekspertiem, kuri veiks šo pētījumu, ir noteikti vairāki veicamie uzdevumi, piemēram, ir jāapzina labās prakses piemēri un jāveic vismaz piecu Eiropas reģiona valstu ģimenes valsts politikas, sabiedrības veselības un migrācijas politiku analīzi, ir jāveic zinātniskās literatūras izpēte un jāidentificē uz pierādījumiem balstīti pasākumi, kas sekmē dzimstības pieaugumu un tautas ataudzi kopumā. Tāpat ekspertiem būs jāanalizē veselību ietekmējoši paradumi ģimenēs, paaudžu solidaritāte ģimenē un to ietekmējošie faktori, motivācija un šķēršļi bērnu radīšanai, ideālais, vēlamais un prognozējamais bērnu skaits ģimenē, kā arī iedzīvotāju viedokļi un uzskati par ģimenes valsts politiku, sabiedrības veselības un migrācijas politiku valstī, kā arī ieteikumus dzimstības veicināšanai, iedzīvotāju priekšlaicīgas mirstības mazināšanai, reemigrācijai un imigrācijas politikai.
Pētījumā paredzēts arī analizēt valsts un pašvaldību rīcībpolitiku dzimstības veicināšanā un atbalsta sistēmas izveidē ģimenēm ar maziem bērniem, identificējot labās prakses piemērus pēc lieluma un pēc teritoriju attīstības indeksa ranga dažādās pašvaldībās.
Paredzams, ka pētījuma īstenošana notiks trīs posmos. Pirmajā posmā notiks citu Eiropas valstu labās prakses piemēru izpēte un analīze, zinātniskās literatūras izpēte un ar tautas ataudzi saistīto statistikas datu analīze. Otrajā posmā tiks iegūta pētījumam paredzētā informācija, bet trešajā posmā notiks iegūto datu integrēta analīze un tiks izstrādāti priekšlikumi un vismaz pieci politikas alternatīvu scenāriji tautas ataudzes nodrošināšanai.
Patlaban gan nav zināms, kad pētījumam jābūt gatavam, jo ietekme ir arī iepirkuma procedūras norisei, taču ir plānots, ka rezultātiem jābūt šā gada laikā.