Būvnieku "SBRE" pārstāve Mārīte Straume informēja, ka šorīt būvniekiem atkal dota piekļuve Rīgas pilij un uzsākti pirmie operatīvie darbi.
Pēc Straumes sniegtās informācijas, uz objektu ir norīkota komanda, kura kā pirmo darbu sākusi restaurējamā parketa atsegšanu, tāpat tiekot izvesti slapjie gruveši un kartoni. Atsevišķās telpās, piemēram, sūtņu zālē tiks izveidoti nelieli atvērumi griestos, lai notecinātu salieto ūdeni un atbrīvotu pārsegumus. Līdz pagaidu jumta konstrukcijas izbūvei veicamie pasākumi novērsīšot papildus kaitējuma radīšanu, konstrukciju izmirkšanu iespējamo nokrišņu gadījumā.
Vakar vakarā būvnieki kopā ar AS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvjiem atskatījuši objektu un "SBRE" projekta komandas speciālisti izstrādājuši un saskaņojuši operatīvo rīcības plānu par veicamajiem darbiem objektā. Kā prioritāte noteikta vēsturiskā mantojuma saglabāšana - t.i. nostiprināt vēsturiskos griestus un veidojumus, kur iespējams, kā arī attīrīt no gruvešiem un saglabāt bojātos gleznojumus. Tāpat tiks nekavējoties atbrīvotas konstrukcijas no samirkušajiem gruvešiem un liekā mitruma, lai apturētu tā tālāko postošo iedarbību.
Svarīgi ir ēkā atjaunot mikroklimatu, stāstīja Straume, tiek organizēta arī pagaidu jumta konstrukciju projekta izstrāde un izbūve no mobilajām konstrukcijām. Darbu sāks arī projekta konstruktori, kas apsekos bojātās konstrukcijas un gatavos projekta risinājumus jau pastāvīgā jumta un pārsegumu konstrukciju izbūvei un nosegšanai.
Kā aģentūra LETA šodien pusdienas laikā novēroja Rīgas pils būvlaukumā, īpaša rosība objektā gan nebija vērojama. Arī ap plkst.8 nekādi darbi pilī nebija sākti. Ja vien uz vecpilsētas fona neizceltos sadegušais un iebrukušais pils jumts, nekas neliecinātu par drausmīgo nelaimi, kas notika pirms vienas dienas.
Arī VNĪ valdes priekšsēdētāja Baiba Strautmane Latvijas Radio pastāstīja, ka vakar saņemta atļauja no apdrošinātājiem un šodien varēs sākties ugunsgrēkā cietušās Rīgas pils glābšanas darbi. Viņa informēja, ka vakar pēcpusdienā apdrošinātāji no AS "Baltijas apdrošināšanas nams" apsekoja cietušo objektu un vēlu vakarā deva atļauju sākt glābšanas darbus.
Strautmane uzsvēra, ka sākotnēji jāizvāc izdedži, samirkušie materiāli, lai atvieglotu konstrukcijas un ļautu glābt to, kas nav tik ļoti cietis ugunsgrēkā. Savukārt jau nākamnedēļ varētu tikt izstrādāti risinājumi pagaidu jumta izbūvei. Strautmane uzsvēra, ka pagaidu jumta būvniecība, nepietiekami izvērtējot nodarītos postījumus, var nodarīt vēl lielākus bojājumus, nekā jumta neesamība. Viņa atzina, ka lietus, kas Rīgā lija naktī un šorīt agri no rīta, turpina nodarīt postu kultūrvēsturiskajām vērtībām, kas pašlaik atrodas zem klajas debess, zem iebrukuša jumta.
Strautmane informēja, ka jau tagad ir skaidrs, ka būs būtiski jāpārstrādā pils rekonstrukcijas un restaurācijas plāns, jo jāveido jauni risinājumi. Tas noteikti pagarinās plānoto darbu termiņu un esot maz ticams, ka 2015.gadā pilī varēs atgriezties Valsts prezidents.
Kā ziņots, ugunsgrēkā, kas Rīgas pilī plosījās naktī uz 21.jūniju visvairāk cietusi Baltā zāle, kuras pārsegums ir pilnībā sadedzis.
Ugunsgrēks varētu būt izcēlies Kastelas daļā. Ugunsgrēkā ir daļēji cietušas Kastelas daļas, austrumu piebūves daļas un priekšpils daļas bēniņu, jumta konstrukcijas. Visvairāk ir cietusi Baltā zāle, kuras pārsegums ir pilnībā sadedzis. Tāpat ugunsgrēka radīti bojājumi ir Svētku zāles jumta daļā. Pārējās telpas ugunsgrēks nav skāris, bet konstrukcijas ir samērcētas dzēšanas procesā.