Grozījumi nosaka izmaiņas trokšņu robežlielumos auto un moto trasēm, kas atrodas apdzīvotās vietās. Rezultātā jaunais noteikumos atļautais trokšņu līmenis ir paaugstināts līdz veselībai kaitīgam, portālu Diena.lv informēja Tiesībsarga biroja pārstāvji.
Ziņojumā norādīts, ka VARAM nav uzklausījusi iedzīvotājus, dodoties priekšroku mototrašu īpašniekiem, kā arī, Biķernieku un Kandavas trasēm piemēroti secinājumi, kas radīti, izmantojot neadekvātus salīdzinājumus no divām ārzemēs esošām trasēm, kuras neatrodas tuvu apdzīvotām vietām.
Neņem vērā kolēģus
Tiesībsarga atzinumā tiek norādīts, "ka jaunie trokšņu robežlielumi noteikti ārpus telpām, un iekštelpās (mājās, dzīvokļos) netiek mērīti, kā tas notika līdz šim." Kas rada neizpratni, jo "pieņemto grozījumu anotācijā nav norādīta motivācija, kāpēc šādi mērījumi iekštelpās netiek veikti. Tas rada neizpratni un apšauba pieņemtā tiesību akta pamatojumu un kvalitāti, jo cilvēki nedzīvo ārtelpā, un tāpēc tieši iekštelpās ir jāvērtē trokšņa ietekmes kaitīgās sekas".
2015. gada 22. septembrī Ministru kabinets pieņēma Noteikumus Nr.539. Ar šo noteikumu 4.punktu (Noteikumu Nr.16 (konsolidētā versija) 2.pielikuma 2.punkts) cita starpā Noteikumu Nr.16 2. pielikuma 2. punkts tika izteikts šādā redakcijā:
Vides trokšņa robežlielumi ārpus telpām izvietotajām mototrasēm | ||
---|---|---|
Sporta treniņu un sacensību dienu skaits | Individuālo dzīvojamo māju (savrupmāju, mazstāvu vai viensētu) un daudzstāvu dzīvojamās apbūves teritorija LAeq, T (dB(A)) ) | Jauktas centra un publiskāsapbūves teritorija (ardzīvojamo apbūvi) LAeq, T (dB(A)) |
Līdz pieciem sporta treniņiem nedēļā darbdienās no plkst. 9.00 līdz 20.00, bet sestdienās no plkst. 9.00 līdz 18.00 65 70 | 65 | 70 |
Līdz 16 sacensību dienām gadā noplkst. 8.00 līdz 20.00 | 75 | 80 |
Virs 16 sacensību dienām gadāsestdienās un svētdienās no plkst. 8.00līdz 20.00 | 70 | 75 |
Ignorē iedzīvotājus
Pirmkārt, tika ignorēti Veselības ministrijas un Veselības inspekcijas iebildumi, kuriem šo noteikumu izstrādē būtībā bija centrālā nozīme, ņemot vērā, ka trokšņa piesārņojums ir vērtējams kā veselību ietekmējoša parādība.
Otrkārt, VARAM noteikumu grozījumu izstrādes procesā nav pamatojies uz vispusīgiem un objektīviem pētījumiem par troksni, bet gan uz selektīviem, padziļināti neizpētītiem Vācijas un Austrijas piemēriem, kuru attiecināšana uz Latvijas situāciju ir apšaubāma.
Minēti prakses piemēri no Austrijas Red Bull Ring un Vācijas Nürburgring, kur ekspluatācijas atļaujā ir noteikti lieli trokšņu robežlielumi, nav attiecināmi uz Latviju, jo šīs ārvalstu trases no ģeogrāfiskā un sociālā viedokļa būtiski atšķiras no Latvijā esošajām trasēm. Proti, abas šīs trases atrodas reljefainā vidē, tās ir mežu ieskautas, turklāt tur ikdienā nedzīvo cilvēki. Toties Biķernieku trasei 600 metru attālumā un Kandavas trasei 13 soļu attālumā dzīvo cilvēki.
Kandavas mototrases un Biķernieku mototrases tuvākās apkārtnes iedzīvotāju viedokli tiesībsargs noskaidroja, veicot divas aptaujas 2016. gada aprīlī un maijā. Pēc to rezultātiem tika secināts, ka 75% Biķernieku mototrases tuvumā dzīvojošiem cilvēkiem un 25% Kandavas mototrases tuvumā dzīvojošiem traucē trašu radītie trokšņi.
Tiesībsargs ir rekomendējis Ministru kabinetam sešu mēnešu laikā veikt grozījumus un nodrošināt, lai apdzīvotā vietā izvietotās atklātās autosporta un motosporta trases radītā vides trokšņa robežlielumi un to novērtēšana atbilstu likuma Par piesārņojumu 2.panta 7.punkta prasībām.
Biķerniekos nepārkāpj noteikumus
Biķernieku kompleksās sporta bāzes (BKSB) trasē pēdējo triju gadu laikā nav pārsniegts Ministru kabineta (MK) noteikumos paredzētais trokšņu robežlielums, ziņoja LETA.
Viņš norādīja, ka nolūkos nodrošināt Mežciema un apkārtējo Rīgas mikrorajonu iedzīvotāju vides kvalitāti BKSB veic vides monitoringu, tostarp trokšņu mērīšanu. Trases izmantošanas noteikumos paredzēts, ka organizētājiem ir jāievēro un obligāti jākontrolē MK noteikumos Trokšņa novērtēšanas un pārvaldības kārtība noteiktie trokšņu robežlielumi. Par to pārkāpšanu nomniekiem tiek piemērotas soda sankcijas, sacīja Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Rolands Rumba.
"CSDD ir iegādājusies un izmanto sertificētu trokšņa mērīšanas ierīci, ar kuru BKSB darbinieki auto un moto sporta treniņu, sacensību, kā arī pasākumu laikā veic mērījumus un seko, lai trokšņu līmenis nepārsniegtu likuma regulējumā noteikto atzīmi. Kopējie mērījumu rezultāti liecina, ka trasē pēdējo triju gadu laikā nav pārsniegts MK noteikumos noteiktais trokšņu robežlielums," skaidroja Rumba.
Veicot regulāru trokšņa līmeņa kontroli un analizējot sacensības ar visaugstāko trokšņa atzīmi, BKSB atsevišķos gadījumos nav devusi tiesības organizēt auto un moto sporta sacensības.