Kā aģentūru LETA informēja IZM, grozījumi paredz, ka zinātnes doktora grādu šī grāda pretendenti var iegūt, aizstāvot savu promocijas darbu arī attālināti tiešsaistes videokonferences formātā, kā arī Latvijas un ārvalstu promocijas padomes locekļi un promocijas darba recenzenti var attālināti piedalīties aizstāvēšanas procesā, ar atklātu balsojumu lemjot par zinātnes doktora grāda piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt.
Grozījumi izstrādāti, ievērojot 12.marta rīkojumā noteikto, ka mācību procesa norise klātienē visās izglītības iestādēs ir pārtraukta un jānodrošina mācības attālināti.
IZM uzsvēra, ka zinātnisko doktora grādu pēc akreditētas akadēmiskās doktora studiju programmas apguves un promocijas darba aizstāvēšanas piešķir augstskolu promocijas padome, līdz ar to promocijas darba aizstāvēšana ir mācību procesa daļa un arī tā jānodrošina attālināti, ja nepieciešams.
Arī pēc Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas beigām šāda MK noteikumos noteiktā norma ļaus augstskolām efektīvāk organizēt promocijas darbu aizstāvēšanas procedūru, gan sniedzot iespēju grāda pretendentiem, atrodoties ārzemēs, aizstāvēt promocijas darbu attālināti, gan piesaistot labākos ārvalstu zinātniekus-ekspertus promocijas padomēs vai kā recenzentus, gan samazinot ceļošanas un citus izdevumus, kas rodas, īstenojot klātienes aizstāvēšanu, pauda ministrijā.
Vienlaikus IZM akcentēja, ka tiešsaistes videokonferences iespēja un atklāts balsojums par zinātnes doktora grāda piešķiršanu vai atteikumu to piešķirt nodrošinās valstī vienādu un skaidru izpratni par promocijas darbu aizstāvēšanas procedūras iespējām.
Ministrijas ieskatā tas uzlabos Latvijas zinātnes doktora grāda prestižu, kas esot absolūti nepieciešams valsts zinātnes, pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšanai un produktivitātes paaugstināšanai.
Humors un satīra
va vellos
Latvju puika