Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Doktora grāds

Solīt sola, bet nedeva

Jaunais doktorantūras modelis un solītā alga skaisti izskatās uz papīra.

Zinātnieku ataudze klibo

Pēdējos gados viena no zinātnes un augstākās izglītības problēmām ir jauno doktorantu skaita kritums. No visa 7765 zinātnieku lielā pulka 2284 ir vecumā, sākot no 70 gadiem, kamēr 25–44 gadu grupā to ir nepilni 2000. 2019. gadā doktora grādu ieguva 136 cilvēki, tai pašā laikā 2012. gadā tādu bija divarpus reižu vairāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes pētījuma Zinātņu doktoru tālākā karjera jaunākie dati. Apsekojums atklāj virkni tendenču, piemēram, izmaiņas nozarēs, kurās darbojas zinātņu doktori.

Zinātnieki un sabiedrībā zināmi cilvēki atklātā vēstulē vērsušies pret IZM jauno doktorantūras modeli

Vairāk nekā 800 zinātnieki un sabiedrībā zināmi cilvēki atklātā vēstulē vērsušies pie Valsts prezidenta Egila Levita, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), Ministru kabineta un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), lūdzot pārskatīt ministrijas rosināto jauno doktorantūras modeli, aģentūrai LETA pavēstīja Ventspils Augstskolas docents, viens no vēstules iniciatoriem Jānis Veckrācis.

papildināta (18:40) - IKVD: LU nedrīkstēja piešķirt doktora grādu mākslas zinātnē

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), izvērtējot tā rīcībā esošo informāciju, ir secinājis, ka mākslas doktora zinātniskā grāda piešķiršana Latvijas Universitātē (LU) nav bijusi tiesiska. LU ir deleģētas doktora zinātniskā grāda piešķiršanas tiesības filoloģijā, bet ne mākslas zinātnē, liecina IKVD mājaslapā publicētais paziņojums.

Doktora grādus varētu apšaubīt arī citās augstskolās

Problēmas ar zinātņu doktoru grādu piešķiršanu ir konstatētas ne tikai Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (RPIVA) un Latvijas Universitātē (LU), bet nu jau arī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Zinātnes padomē atzīst, ka taisnība ir tiem, kas saka, ka dažās jomās piešķirtos doktora grādus var apšaubīt un līdzšinējā prakse noteikti ir jāpārtrauc.

RPIVA nelikumīgi izsniegusi 8 doktora grādus, LU to skaits vēl nav apzināts

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (RPIVA) prettiesiski piešķirti astoņi doktora grādi, bet Latvijas Universitātē (LU) to skaits vēl nav apzināts, pirmdien intervijā LTV raidījumā Rīta Panorāma atzina Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) vadītāja Inita Juhņēviča. Vienlaikus gan viņa norādīja - problēmas ar grādu piešķiršanu ir saistītas ar līdz galam nenokārtotiem normatīvajiem aktiem, ko būtu iespējams izdarīt aptuveni mēneša laikā.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide