Taču ir arī kompānijas, kas prakses norisi, līdzīgi kā ikdienas darbu uzņēmumā, nu ir pārslēgušas uz attālināto režīmu. Lieki teikt, ka studenti, kam praktiskas pieredzes ieguve uzņēmumā ir būtisks solis darba tirgus iekarošanā, to ļoti novērtē.
Nebija pat domas atcelt
''Nevienā brīdī nebija domas, ka prakses programma varētu nenotikt. Tieši otrādi – visa iesaistītā komanda strādāja pie tā, lai rastu risinājumu, kā to īstenot arī šādos apstākļos,'' saka SEB bankas Personāla pārvaldes vadītāja Ilze Ogle. Banka savu jau trešo gadu notiekošo vasaras prakses programmu SEB Youth Lab šoreiz īsteno lielā mērā attālināti, izmantojot digitālos risinājumus. Ogle neslēpj, ka uzņēmumam tas bija izaicinājums – kā distancēti organizēt visus procesus, sākot ar praktikantu atlasi, pieteikumu vērtēšanu, jauniešu iepazīstināšanu ar prakses vadītājiem un uzņēmumu un beidzot ar darba ikdienas nodrošināšanu.
Tiesa, programmas saturisko pusi Covid-19 nav būtiski ietekmējis. SEB Youth Lab ietvaros studenti divu mēnešu garumā gan strādā kādā no bankas pārvaldēm, gan paralēli apgūst inovatīvas uzņēmējdarbības metodes un komandās risina reālus biznesa uzdevumus.
Ogle stāsta, ka ikdienas darbs pārvaldēs jauniešiem norit kā klātienē uz vietas, ievērojot distancēšanās prasības, tā arī attālināti, vienojoties ar prakses vadītāju. ''Iespēja strādāt attālināti ļauj praksē piedalīties jauniešiem arī no tālākiem reģioniem, piemēram, Ventspils, kuri citā gadījumā, ja katru dienu būtu jābūt Rīgā, varbūt pat nepiedalītos,'' viņa saka un stāsta, ka attālinātās iespējas, nodrošinot jauniešiem tik svarīgo elastīgumu un mobilitāti, tiks saglabātas arī turpmāk.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 28. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!