Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Diāna Kārkliņa

Ir iespējas, nav prasmju(4)

Steidzami jāpiesaista, jāizglīto un jāapmāca veselības aprūpes profesionāļu paaudze, kas pārvalda datu analīzi, un vienlaikus arī jāpaaugstina pašreizējā nozares darbaspēka digitālās prasmes, lai veselības aprūpes joma varētu pilnībā izmantot mākslīgā intelekta (MI) sniegtās iespējas, secināts nesen publicētā EIT Health un McKinsey & Company ziņojumā Pārveidojot veselības aprūpi ar MI. Ietekme uz darbaspēku un organizācijām.

Humanitārā pagātne netraucē(2)

"Cilvēks var iemācīties visu!" saka Alise Desmitniece, kura jau četrus gadus strādā lielākajā Ziemeļeiropas IT uzņēmumā TietoEVRY, taču pati ir cilvēks ar humanitāras ievirzes interesēm un izglītību. Alise ir ieguvusi bakalaura grādu tulkošanā Ekonomikas un kultūras augstskolā, un šī nodarbe viņu interesē joprojām.

Arī spēlēšanās ir radoša nodarbe. LNMM aicina bērnus un vecākus uz izstādi Rotaļāsimies?

Pirms diviem gadiem bērniem domātā izstāde Kurš kuram draugs? Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) pievērsās dzīvnieku attēlojumam mākslā, savukārt šoruden tapis jau otrais projekts jaunākajiem muzeja apmeklētājiem – izstāde Rotaļāsimies?, kas veltīta tam, kā mākslas darbos atainotas rotaļlietas un rotaļāšanās. Izstāde līdz 1. novembrim skatāma LNMM galvenajā ēkā.

Pamodies nakts vidū

Lai justos labi, pieaugušajiem miegā jāpavada vidēji septiņas līdz deviņas stundas diennaktī, tomēr daudzus skar bezmiegs, regulāra mošanās naktī un citi miega traucējumi, kuriem var būt dažādi iemesli. Par bezmiegu var runāt tad, ja miega traucējumu epizodes atkārtojas vismaz trīs naktis nedēļā vienu trīs mēnešus ilgā laika periodā. Taču ir vairākas bieži sastopamas situācijas, kuras atstājot bez vērības palielinās arī risks, ka bezmiegs var piezagties nepamanīts, skaidro aptieku tīkla Apotheka uzrunātā Miega slimību centra ārste psihiatre Natālija Bērziņa.

Izprot labāk, bet dara mazāk

Uzskatām, ka dzīvojam veselīgāk, taču sportojam mazāk – tāds varētu būt šīgada pētījuma Mana aptieka & Apotheka Veselības indekss kopsavilkums. Pētījums, kurā sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS jau piekto gadu tiešās intervijās tika iztaujāti 1000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 75 gadiem, ir sabiedrības veselības stāvokļa pašvērtējums un profilakses tendenču mērījums, un tā mērķis ir rosināt cilvēkus aizdomāties un vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam.

Vībil, dībil! Žvingu, žvangu! Izstādē aicina paspēlēties ar valodu bērnu skaitāmpantos(2)

"Skaitāmpanti nav paredzēti lasīšanai. Bērnībā, kad tos lietojam, tos nelasām, bet kāds noskaita priekšā, un skaitām tālāk. Tāpēc arī izstāde lielā mērā ir tieši darbināma. Gribam pantus iedarbināt, un gribam arī apmeklētājus ievest tādās rotaļīgās attiecībās ar valodu," saka kuratore Zane Zajančkauska par izstādi Etā mīnā zīben zāben! Bērnu skaitļi Oto Bonga krājumā, kura līdz 30. septembrim gaida apmeklētājus kultūras pilī Ziemeļblāzma Rīgā.

Vasara uzņēmumā pandēmijas gaisotnē

Vīrusa apstākļi šogad daudziem uzņēmumiem likuši mainīt gan ikdienas darba organizāciju, gan veidu, kā tiek nodrošinātas prakses vietas studentiem. Ir darba devēji, kas no praktikantu uzņemšanas šovasar atteikušies, lai lieki neriskētu ar pastāvīgo darbinieku veselību. Kā stāsta interneta personāla atlases uzņēmumā CV-Online Latvia, salīdzinot šo un pērno vasaru, prakses piedāvājumu skaits karjeras portālā CV.lv šogad sarucis vairāk nekā par pusi, bet pieteikumu skaits vidēji vienai prakses vakancei ir divreiz pieaudzis.

Noder datu intuīcija

Fakts, ka noteiktās nozarēs pieredzējis cilvēks sāk karjeru tikpat kā no jauna citā industrijā, šajā gadījumā IT, nebūt nav jocīgs – to lielā mērā nosaka pats laiks, kurā dzīvojam, uzskata Sergejs Ņesterovs, kurš iepriekš ilgus gadus strādājis vadošos amatos reklāmā, mārketingā un mediju jomā, bet tagad ir datu inženieris IT kompānijā Accenture. ''Esmu lasījis, ka bērni, kas šobrīd sāk iet skolā, vēlāk strādās profesijās, no kurām 50% šobrīd vēl neeksistē. Tāpat daudzas no šībrīža profesijām izzudīs, jo tiks automatizētas. Ja šādā kontekstā paskatās, ko cilvēks savā karjerā dara, lai būtu veiksmīgs, man šķiet, ka apgūt aizvien jaunas prasmes kļūst par arvien lielāku nepieciešamību,'' viņš pamato.

Atklāsies sadarbībā un eksperimentos. Jauno mākslas telpu Pilot atver ar izstādi Vice versa

Četras Eiropas mākslas augstskolas – Latvijas Mākslas akadēmija (LMA), Romas Mākslas akadēmija (Itālija), Drēzdenes Mākslas akadēmija (Vācija) un Ungārijas Mākslas akadēmija – apvienojušās starptautiskā projektā un aliansē EU4ART, kuras ilgtermiņa mērķis ir stiprināt tēlotājmākslas studiju programmas Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Gatavi tālākizglītoties

Līdz augusta beigām mācības uzsāks tie nodarbinātie Latvijas iedzīvotāji, kas pieteikušies Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pieaugušo izglītības projekta Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide attālināto mācību kārtā.

Pa vienam ik stundu(11)

Pēdējos piecos gados cietušo skaits nelaimes gadījumos darbavietā Latvijā palielinājies par 31%, un ik stundu negadījumu darbā piedzīvo viens strādājošais, rāda Valsts darba inspekcijas (VDI) statistika.

Pikniks, lidmašīnas, ceļojoša zaļumballe. Rīgas svētkos – daudz izzinošu pastaigu, mobilu koncertu

"Šajā īpašajā laikā atšķirībā no citiem gadiem svētkos nebūs lielu, vērienīgu notikumu krastmalā un pilsētas centrālajos laukumos, izpaliks allaž kupli apmeklētais uguņošanas priekšnesums, bet tas noteikti nemazinās mūsu kopības sajūtu un piederību Rīgai, pilsētai, kurai vēlam skaistas 819. dzimšanas dienas svinības!" saka Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš, aicinot izbaudīt Rīgas svētkus, kas tiks atzīmēti no 14. līdz 16. augustam.

Radošā enerģija satiekas gaismā. Rīgas Sv. Pētera baznīcā - Nugzara Paksadzes gleznas un Andas Munkevicas stikls

"Mūsu ceļi satikās pirms 20 gadiem, sadarbojoties interjera dizaina jomā. Andas idejas un radošās fantāzijas man likās ārkārtīgi interesantas. Viņas darbi ir drosmes un ekspresijas pilni. Rodas iespaids, ka stikls kūst nevis krāsnī, bet mākslinieces enerģijas ietekmē," teic Latvijā dzīvojošais gruzīnu mākslinieks Nugzars Paksadze par stikla mākslinieci Andu Munkevicu, kuru viņš uzaicinājis veidot kopīgu izstādi Satikšanās gaismā, kas no 13. augusta līdz 1. novembrim nu būs skatāma Rīgas Sv. Pētera baznīcā.

Alianses sadarbībai

Pēdējos pāris gados Eiropas Savienības augstākās izglītības iestāžu apvienības iesaistās Eiropas universitāšu iniciatīvā. Pirmās 17 augstskolu alianses šajā iniciatīvā iekļāvās jau 2019. gadā, un starp šīm augstākās izglītības iestādēm bija arī Latvijas Universitāte un Latvijas Mākslas akadēmija, savukārt šovasar nākamās kārtas 24 Eiropas universitāšu vidū ir Vidzemes Augstskola (ViA) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Par to informē Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa.

Jaunieši sāk augstāk vērtēt profesionālo stabilitāti

Meklējot darbavietu, jaunieši arvien vairāk novērtē stabilitāti un izaugsmes iespējas, savukārt korporatīvās ballītes viņiem kļuvušas mazāk nozīmīgas. To secinājusi Līga Millere, uzņēmuma Transcom Worldwide Latvia personāldaļas vadītāja Baltijā.

Ideālā kombinācija un pieredze

"Svarīgi darīt to, kas tiešām patīk. Man ir paveicies, ka patīk tas, kas šobrīd ir arī ļoti pieprasīts," saka Sanita Meijere, kura savā profesionālajā dzīvē savieno gan jurisprudenci, gan biznesa vadību, gan tehnoloģiju jomu. Viņas CV var ieraudzīt arī citus darbības virzienus, kuri nereti pārklājušies, ritējuši paralēli, – mārketings, politika, jaunuzņēmumi, lekciju lasīšana augstskolās.

Pandēmija ietekmējusi atvaļinājuma plānus(1)

Covid-19 pandēmijas dēļ ieviestā ārkārtējā situācija un ar to saistītie ierobežojumi ietekmējuši un mainījuši atvaļinājuma plānus gandrīz pusei jeb 49% strādājošo cilvēku. Tas konstatēts interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia aptaujā. Būtiski – salīdzinot ar pērno gadu, par 28% – pieaudzis to strādājošo cilvēku skaits, kuri savu atvaļinājumu šogad jau ir pavadījuši vai plāno pavadīt Latvijā.

Pārbaudījumi turpinās(7)

Baltijā darbu attālināti pēc Covid-19 plāno organizēt 64% uzņēmumu, liecina Erda Group nesen veikts interneta pētījums. Tas, kā norāda šīs kompānijas pārstāvji, salīdzinot ar globāli pieejamajiem datiem, ir pat visai augsts rādītājs, jo ārpus Baltijas reģiona 52% uzņēmumu pēc pandēmijas neplāno strādāt attālināti.

Nevienlīdzības sejas(8)

Piesardzīgas, bet pozitīvas – tādas ir pēdējo deviņu gadu tendences Latvijas darba tirgū diskriminācijas samazināšanas virzienā, ļauj secināt tiesībsarga Jura Jansona un Norstat veikts pētījums Diskriminācijas izplatība nodarbinātības vidē Latvijā. Salīdzinošais pētījums 2011. un 2020. gadā. Kā aģentūrai LETA skaidro Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa, pētījuma mērķis bija izzināt iedzīvotāju viedokli par šo tēmu un novērtēt, kā situācija mainījusies.

Sanāca steiks ar kartupeļiem

''To var secināt arī bez ekonometriskas analīzes, taču tad tas ir tikai viedoklis, nevis pētījums,'' saka Toms Henšelis, un viņam smaidot piebalso arī Krišjānis Oskerko: ''Tagad varam teikt – mums ir pierādījumi!'' Abi Rīgas Ekonomikas augstskolas (REA) šīgada absolventi savā kopīgajā bakalaura darbā pētīja darba sludinājumos prasīto prasmju un solītā atalgojuma korelāciju Latvijas darba tirgū, un nu tas, kas bija nojausma, ir zinātniski izpētīts, izanalizēts un apstiprināts fakts – jo vairāk tev ir prasmju, jo labāks būs atalgojums.

Uz mācībām nav nemaz tik kūtri(1)

Pirms trim gadiem Latvijā tika uzsākts Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzfinansēts pieaugušo izglītības projekts Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide, kas strādājošiem cilvēkiem radīja iespējas mācīties un dažādu garumu izglītības programmās apgūt darba tirgū pieprasītas prasmes, pašiem par to maksājot vien salīdzinoši nelielu līdzmaksājumu.

Subjektīvi mokošās galvassāpes(3)

Aptuveni ceturtā–piektā daļa pasaules iedzīvotāju no personīgās pieredzes zina, kas ir migrēna, un zina, ka par vienkāršām galvassāpēm – pretēji izplatītajam stereotipam – to ir grūti nosaukt. Lai gan senāk migrēnu lielā mērā uzskatīja par aristokrātu iedomu kaiti, tā var piemeklēt jebkuru cilvēku no jebkāda sociālā slāņa un nopietni ietekmēt viņa dzīves kvalitāti, spēju strādāt, veikt ikdienišķas darbības u. tml.

Kura būs mana profesija?

Daudzās augstskolās vīrusa pandēmijas radīto blakņu dēļ jauno studentu uzņemšanas process šogad sākas vēlāk nekā ierasts, taču vidusskolu absolventiem, gluži kā iepriekšējos gados, tāpat nākas tikt galā ar lēmumu par savu nākotnes profesiju un tālākās izglītības virzienu. Tas ne vienam vien ir sarežģīts un grūts jautājums, tāpēc palīdzēt var dažādi karjeras izvēles rīki un resursi.

Pieclatnieka, grafiku un ģerboņa meistars. LNMM skatāma plaša Riharda Zariņa daiļradei veltīta izstāde

Rihards Zariņš, latviešu nacionālās grafikas skolas pamatlicējs, ir ļoti daudzpusīgs, unikāls mākslinieks. Viņa radītās stājgrafikas, Latvijas ģerbonis, naudaszīmju dizains, ekslibri, plakāti, pastmarkas, trīs Latvju rakstu sējumi, karikatūras utt. – tas viss nu apkopots un iepazīstams vērienīgā izstādē Rihards Zariņš (1869– 1939). Ko Latvijas meži šalc, kas līdz 25. oktobrim skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenajā ēkā.

Kopā dzīvē, darbavietā

Būt pārim, dzīvot kopā un kopā arī strādāt vienā nozarē, vienā uzņēmumā un pat vienā tā nodaļā – tas viens otram netraucē, saka Olga Paškova un Aleksandrs Beļajevs. Abi jau gandrīz trīs gadus ir SAP tehniskie konsultanti IT kompānijā Accenture, turklāt abi šajā darbā un nozarē nonākuši no pilnīgi citām profesionālajām jomām. Strādāt kopā vienā projektā gan tomēr jau būtu par daudz, viņi smaida, jo arī brīvajā laikā kopā nodarbojas ar klinšu kāpšanu.

Izrādījās interesantāk, nekā šķita

"Bankā sāku strādāt bez lielām gaidām, jo domāju: ja jau banka, tad tehnoloģiski kaut kas vecs, sarežģīts, briesmīgi procesi," darba gaitu sākumu bankā Citadele atceras Oskars Grīns.

Atpakaļ gan gribas, gan negribas(7)

Attālinātais darbs, uz kādu Covid-19 krīzes mēnešos strauji pārgāja liela daļa darba devēju un strādājošo, šķiet, ieņems paliekošu vietu daudzu uzņēmumu ikdienā. Kā liecina IT kompānijas Accenture un SKDS aprīlī veiktā aptauja, Latvijā 57 procentiem no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem darba pienākumus ir iespējams veikt daļēji vai pilnībā attālināti.