Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) mudinājusi Olaines un Ķekavas pašvaldību rīkot publisko apspriešanu par konkrētas Ķekavas novada daļas atdalīšanu un pievienošanu Olainei.
Būtībā robeža tiek vilkta pa Misas upi, taču šim variantam ir daži mīnusi. Olaine savu teritoriju labprāt paplašinātu, kā piedāvā VARAM, savukārt Ķekava pieļauj vēl citus variantus.
Problēmas jau zināmas
"Esam gatavi braukt uz Ķekavu un stāstīt, ka mēs nekožam un viss būs labi," Dienai saka Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs (LSDSP). 13. septembrī izsūtītajā vēstulē VARAM piedāvājusi Olaines teritoriālo vienotību nodrošināt, tai pievienojot daļu Ķekavas novada teritorijas – Dzērumus, Mellupus un Plakanciemu. Dzērumi ir padomju laikā veidojies dārzkopības kooperatīvs, bet Mellupos un Plakanciemā vairāk ir izkliedētu viensētu, bez izteikta centra. Robeža būtu Misas upe. Iepriekš publiski izskanējuši vēl citi varianti, lai Olaine pēc ATR būtu vienota. Vienkāršākais variants, kas neskartu arī iedzīvotājus, ir viena Latvijas valsts mežiem piederoša zemesgabala pievienošana Olaines novadam. Vēl cits risinājums paredz robežu vilkt pa vietējo ceļu V7, skarot 450 zemesgabalu.
Olaines novada dome par sabiedriskās apspriešanas rīkošanu plāno lemt 23. oktobra sēdē. Olaines mērs atzīst, ka VARAM priekšlikums par Misas upi kā robežu esot loģiskākais. Potenciāli pievienojamās teritorijas ir bijušie dārzkopības kooperatīvi, Olainē tie ir 46. "Šādu teritoriju problemātika mums ir jau pazīstama," piebilst Bergs, ar to domājot pastāvīgai dzīvošanai nepiemēroto infrastruktūru.
Savukārt Ķekavas novada dome par informatīvu iedzīvotāju viedokļu noskaidrošanu varētu lemt 17. oktobrī, ja domes lēmumprojektu atbalstīs Attīstības komiteja 9. oktobra sēdē. Jāpiebilst, ka par šo jautājumu komiteja sprieda jau 18. septembrī, bet lēmumu atlika. Domes priekšsēde Viktorija Baire Dienai apliecināja, ka vispirms tikšot apspriests ministrijas piedāvājums par Misas upi kā robežu. Taču tas neesot "dzelžaini noteikts" kā pēdējais variants – ministrija esot gatava arī citiem priekšlikumiem, ja iedzīvotāju viedoklis būšot negatīvs. Teritorijā, kuras skartu pārmaiņas, deklarēti aptuveni 800 iedzīvotāju. Baire uzsver, ka pašvaldībai ir svarīgs iedzīvotāju viedoklis un pēc tam tiks lemts par turpmāko rīcību. Viņa gan piebilda – ja šīs teritorijas tiks pievienotas Olainei, pašvaldība lūgs segt savulaik tur veiktos ieguldījumus.
Ciems uz pusēm
Runa ir par 2013. gadā atklāto Mellupu sociālo centru, kurā savulaik tika ieguldīts vairāk nekā 381 tūkstotis eiro, tostarp 355 tūkstoši eiro – Ķekavas pašvaldības finansējums. Sociālo māju pārvaldniece Ineta Boša Dienai atzīst, ka iedzīvotāju viedoklis par pievienošanos Olainei dalās – vecākie ļaudis vēlas palikt Ķekavā, bet jaunie – pie Olaines. Saikne ar Ķekavu ir jau izveidojusies – tur ir ģimenes ārsti, skolas, bet Olaines pašvaldībā visi esot sveši.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 4. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
edvins
jautājums
Jadviga