Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +7 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija
Uz 1000 iedzīvotāju Latvijā būtu jābūt vismaz vienam sociālā darba speciālistam, tomēr Latvijā tā nav

Viens sociālais darbinieks strādā pat ar 50 augsta sociālā riska ģimenēm

Nesenie traģiskie notikumi, kad bojā gājuši vairāki bērni, atbildīgajiem dienestiem likuši domāt par to, kā uzlabot savu sadarbību, lai riskus varētu pamanīt savlaicīgāk un traģēdijas novērst. Diskusijās problēmas iezīmējas vairākas, tajā skaitā sociālo darbinieku noslogotība, otrdien lasāms laikrakstā Diena.

Gadījums Rīgā, Juglā, kur janvāra beigās tika atrasts miris zīdainis, kam 12 stundu laikā vecāki nebija pievērsuši uzmanību, ir viens no iemesliem, kāpēc diskusijā iesaistījies arī Rīgas domes Labklājības departaments. Pērn 9605 gadījumos Rīgas Sociālais dienests strādājis ar ģimenēm, no kurām gandrīz 200 bijušas krīzes situācijas. Lielākās problēmas pilngadīgajiem iedzīvotājiem jau vairākus gadus ir sociālo prasmju trūkums, konflikti, atkarības un nodarbinātības problēmas, kā arī vardarbība. Savukārt attiecībā uz bērniem galvenās problēmas ģimenēs ir vardarbība, aprūpes trūkums, konflikti un izglītības un veselības problēmas. 

Viena no galvenajām problēmām, ko uzsvēra Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas nacionālā direktore Ilze Paleja, ir sociālo darbinieku noslogojums. Uz 1000 iedzīvotāju Latvijā būtu jābūt vismaz vienam sociālā darba speciālistam, tomēr Latvijā tā nav – atsevišķās pašvaldībās viens sociālais darbinieks strādā pat ar 50 lietām. Viens cilvēks šo darba apjomu kvalitatīvi nespēj veikt, pamanot visus riskus.

Piemēram, Lietuvā likumdošanā bijusi norma, ka uz vienu darbinieku drīkst būt ne vairāk par 20 augsta sociālā riska ģimenēm, bet pēc vairākām krīzes situācijām šis skaits uz pusi samazināts. Pēc Palejas domām, jārunā arī par kolektīvo atbildību: "Nevar būt tā, ka tikai sociālais dienests vai sociālais darbinieks ir atbildīgs par to, kas ir noticis ar ģimeni. Ja mēs nokļūstam slimnīcā, tad arī viens konkrēts ārsts nav atbildīgs par to, ka mēs esam saslimuši." Arī Valsts policijas pārstāve Vineta Pavlovska norāda uz nepieciešamību visiem iesaistīties. Par riskiem policija vai sociālais dienests jāinformē arī ārstam un izglītības iestādei, piemēram, redzot, ka bērns ir nomākts, uz ķermeņa ir zilumi un citas pazīmes, ka kaut kas nav kārtībā.

Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 7.februāra, numurā!
 

Top komentāri

Nelda
N
Interesanti gan lietas kartojas Latvija. Latvijas vadiba, ministri, ieredni, smerdeli diplomati, lielaka dala, nedara neko un sanem lielas algas, bet izradas, ka vines cilveks apkalpo 50 nabadzigas gimene. Tas ir iespejams tikai Latvij aun nekur citur pasaule. Latvijas valsts vadiba ir degradeta, ierednieciba jau sen ir janomain apar 90%, jo sis 25. gadu rezims, nabadziba, posta kads valda Latvija ir pa lielakajai dalai ari ieredniecibas darba rezultats.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas