Dziļas domstarpības
Koutss, kurš Nacionālās izlūkošanas direktora amatā ir kopš 2017. gada marta, pārrauga 17 ASV civilos un militāros izlūkdienestus, tostarp Centrālo izlūkošanas pārvaldi un Nacionālo drošības aģentūru. Šajā laikā Tramps bieži ir kritizējis ASV specdienestus, jo īpaši gadījumos, kad tie nonāca pie secinājuma, ka nav ne mazāko šaubu par Kremļa iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās.
Tramps svētdien sociālajā tīklā Twitter paziņoja, ka Koutss 15. augustā atstās posteni. Savā atlūguma vēstulē, kas bija nonākusi ziņu aģentūras Reuters rīcībā, Koutss norādot, ka ASV izlūkdienestiem pietiek spēju, lai aizsargātu valsti, tostarp "pret draudiem mūsu vēlēšanām". "Izlūkdienesti ir spēcīgāki nekā jebkad agrāk un ļoti labi sagatavoti jauniem izaicinājumiem un iespējām,» raksta Koutss. "Tāpēc es uzskatu, ka man ir pienācis laiks pāršķirt jaunu nodaļu savā dzīvē."
Koutss jau šī gada sākumā esot apsvēris iespēju atstāt ietekmīgo amatu, taču Tramps viņu esot atrunājis.
Aizejošajam ASV izlūku priekšniekam un prezidentam regulāri ir bijušas nopietnas domstarpības ne vien par ASV politiku attiecībā pret Krieviju, bet arī jautājumos, kas skar Ziemeļkoreju un Irānu. Piemēram, janvārī Koutss, uzrunājot Kongresu, paziņoja, ka Ziemeļkorejas totalitārais režīms diez vai atteiksies no saviem kodolieročiem, tādējādi apšaubot rampa agrāk teikto, ka Phenjana vairs neesot drauds ASV nacionālajai drošībai.
Tāpat viņš likumdevējiem norādīja, ka Irāna turpina ievērot nosacījumus, ko tai uzliek 2015. gadā noslēgtā starptautiskā kodolvienošanās, no kuras Trampa administrācija izstājās pērn. Nākamajā dienā Tramps tviterī sev pakļauto specdienestu vadītājus nodēvēja par "pasīviem un naiviem" un ieteica viņiem atgriezties skolas solā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 30. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Vecsčekists