IAEA 8.februārī apstiprinājusi, ka "Isfahānas Degvielas plākšņu ražošanas rūpnīcā ir 3,6 grami metāliskā urāna", teikts IAEA paziņojumā.
IAEA ģenerāldirektors Rafaels Grosi informējis dalībvalstis par jaunāko pārkāpumu.
Šī ziņa jau tika gaidīta, jo Irāna pagājušajā mēnesī paziņoja, ka veic izpēti par metāliskā urāna ražošanu, lai nodrošinātu pilnveidotāku degvielu izpētes reaktoram Teherānā.
Ziņa par jaunāko pārkāpumu izskan neilgi pēc Irānas brīdinājuma, ka laiks iet uz beigām, lai ASV prezidenta Džo Baidena administrācija varētu izglābt kodolpaktu.
Jautājums ir sensitīvs, jo metāliskais urāns var izmantots kā komponente kodolieročos.
Svētdien Irānas augstais līderis ajatolla Ali Hamenei izteicās par labu tam, ka Irāna atgriežas pie savu kodolpakta saistību ievērošanas, tomēr tikai tad, ja vispirms tiek atceltas ASV sankcijas.
"Nedz amerikāņiem, nedz eiropiešiem nav tiesību izvirzīt prasības Irānai, jo viņi atšķirībā no Irānas nav ievērojuši savas vienošanās saistības," sacīja Hamenei.
Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs iepriekš rosinājis, ka Eiropas Savienība varētu šajā strīdā uzņemties vidutāja lomu un koordinēt procesu, lai nodrošinātu ASV un Irānas vienlaicīgu atgriešanos pie kodolpakta saistību izpildes.
Irāna vairākkārt pēdējā laikā uzsvērusi, ka tā ievēroja visas kodolvienošanās prasības, kad to 2018.gadā toreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija vienpusējā kārtā pameta un noteica Irānai jaunas ekonomiskās sankcijas. Irāna no pakta saistību izpildes sāka atvirzīties tikai pēc šī ASV soļa.