Tirdzniecības deficīts
Ķīnas un Āfrikas līderu sanāksme notiek ik pēc trim gadiem, un Pekina to izmanto, lai izziņotu kārtējo apjomīgo palīdzības un aizdevumu paketi kontinentam.
2015. gadā samits norisinājās Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) pilsētā Johannesburgā, un arī toreiz Sji Dzjiņpins afrikāņiem piesolīja 60 miljardus dolāru tiešajās investīcijās un banku aizdevumos. Līdz šim no solītās summas Āfrikas valstu ekonomikās iepludināti aptuveni 54 miljardi dolāru (46,7 miljardi eiro), no kuriem tikai 10 miljardi (8,6 miljardi eiro) klasificēti kā "tiešās ārvalstu investīcijas". Pārējo summu veido ķīniešu aizdevumi.
Šonedēļ Pekinā notikušajā sanāksmē piedalījās 53 no 54 Āfrikas valstu vadītājiem, kas apliecina, cik būtiskas kontinentam ir ekonomiskās attiecības ar Ķīnu. Samitā nepiedalījās vienīgi nelielās Svatini Karalistes (kādreizējā Svazilenda) karalis, jo nelielā Dienvidāfrikas valsts atzīst Taivānu, ko Ķīna uzskata par savu sastāvdaļu.
Ķīna jau pirms desmit gadiem apsteidza ASV un kļuva par Āfrikas lielāko tirdzniecības partneri. 2017. gadā Ķīnas un Āfrikas divpusējās tirdzniecības apjoms pieauga par 14% un tās kopējā vērtība sasniedza 170 miljardus dolāru (147 miljardi eiro), vēsta Al Jazeera. Tomēr vairākumam Āfrikas valstu, kas uz Āzijas lielvalsti eksportē pārsvarā derīgos izrakteņus un iepērk no ķīniešiem rūpniecības preces, ir liels tirdzniecības deficīts ar Ķīnu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 5. septembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
komunistu solītais makā nekrīt